Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neprezentare la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neprezentare la locul de munca

Buna ziua ! Am un salariat care dupa ce si-a incasat salariul nu s-a mai prezentat la locul de munca . Pot sa il acționez in instanță ? Si daca da .. cum trebuie sa procedez ? Presupun ca il pot acționa abia dupa ce ii trimit convocatorul prin posta ? Si dupa decizia comisiei ?
Este angajat cu contract,este in preaviz?Cateva detalii sa vedem daca va putem ajuta...
II puteti desface disciplinar c.i.m., in conditiile prevazute de lege.

Daca plecarea acestuia fara a solicita incetare c.i.m. v-a creat si un prejudiciu , atunci se poate angaja raspunderea acestuia.

Dvs trebuie sa aveti evidenta primara a salariatilor, care de regula se tine cu ajutorul Condicilor de prezenta. Acestea se semneaza zilnic atat la intrarea personalului in program, cat si la iesirea acestuia. In baza condicilor de prezenta se intocmeste Foaia colectiva de prezenta, document care se afla la baza calculelor privind salarizarea fiecaruia. In acest document apare timpul efectiv lucrat, de fiecare salariat, in fiecare zi si totalul orelor lucrate pe luna. In zilele in care salariatul lipseste fara acordul sau stirea sefilor ierarhici superiori, pentru ziua respectiva se ponteaza absenta nemotivat (N). Dupa mai multe absente nemotivate conducerea firmei respective poate decide concedierea disciplinara a angajatului pe motivul absentelor nemotivate in temeiul art. 61 lit. a) din Codul muncii. Atentie insa, conform legii "nici o sanctiune nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile." Angajatorul constituie o comisie de cercetare care il va convoca in scris pe salariatul cercetat, cu cel putin 5 zile lucratoare inainte.

In conditiile in care salariatul nu se prezinta la convocarea facuta in conditiile prevazute de lege fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
Dr. Fõcze I. Iuliu a scris:

.... Angajatorul constituie o comisie de cercetare care il va convoca in scris pe salariatul cercetat, cu cel putin 5 zile lucratoare inainte.
.....

Art. 251 alin. (2) din Codul muncii nu prevede un termen în care să fie realizată convocarea salariatului la cercetarea disciplinară prealabilă.

...Atentie insa, conform legii "nici o sanctiune nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile...."

Sanctiunea avertismentului se poate aplica fara vreo cercetare disciplinara prealabila.

Art. 251. C.mun.
(1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia celei prevazute la art. 248 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
....

Art.248 C.mun.
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
.....