Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Am o întrebare legata de indemnizatia de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Am o întrebare legata de indemnizatia de crestere ...

Bună ziua! Am o întrebare legata de indemnizatia de crestere copil și plecarea din tara.
Îmi poate spune cineva cum se poate proceda pt a primi indemnizatie de crestere copil dacă părinții pleacă în SUA. Contractul soțului se încheie în tara și se deschide acolo. Contractul soției se suspenda, ea urmând sa nască la final de septembrie în SUA, deci copilul va primi cetățenie americana. Având în vedere ca soția a realizat venituri in ultimele 12/24 luni are acest drept, nu? Actele de ex se pot depune prin procura? Statul roman ii va achita acest drept? Mulțumesc.
OUG 111/2010
art.12
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență se acordă în situația în care solicitantul îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) este cetățean român, cetățean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reședința pe teritoriul României;
c) locuiește în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile și se ocupă de creșterea și îngrijirea acestuia/acestora.
.....

art.16
(2) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
h) în situația în care beneficiarul nu mai îndeplinește condițiile prevăzute la art. 12;