Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... AS DORI SA STIU LEGEA SAU ORDONANTA PRIN CARE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

AS DORI SA STIU LEGEA SAU ORDONANTA PRIN CARE SOCIETATILE CU ...

AS DORI SA STIU LEGEA SAU ORDONANTA PRIN CARE SOCIETATILE CU PINA IN 10 SAL ARIATI NU AU NEVOIE DE REGULAMENT INTERN SI SALARIATII DE FISA DE POST.
MULTUMESC
Ordonanța de urgență 37/2021.
OUG nr. 37 din 5 mai 2021 pentru modificarea și completarea Legii nr. 53/2003 - Codul muncii
art.241
Regulamentul intern se întocmește de către angajator, cu excepția microîntreprinderilor definite la art. 4 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 346/2004, cu modificările și completările ulterioare, cu consultarea sindicatului sau a reprezentanților salariaților, după caz.

art.4 Legea nr. 346/2004
(1) Întreprinderile mici și mijlocii se clasifică, în funcție de numărul mediu anual de salariați și de cifra de afaceri anuală netă sau de activele totale pe care le dețin, în următoarele categorii:
a) microîntreprinderi - au până la 9 salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă sau dețin active totale de până la 2 milioane euro, echivalent în lei;
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic