Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... A trebuit sa plec de urgenta din Bucuresti si am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

A trebuit sa plec de urgenta din Bucuresti si am cumparat rovinieta ...

A trebuit sa plec de urgenta din Bucuresti si am cumparat rovinieta dupa ce am ajuns la destinatie, desi era in aceeasi zi. Daca m-a prins vreo camera de roviniete si la momentul ala nu aveam, platesc amenda? La valabilitatea ei scri ca incepe din momentul achitarii :-( Deci nu e ca la taxa Pod Fetesti...
intr-adevar, nu e similara peajului
Daca momentul inregistrarii pe camera de filmare care va detecteaza numarul este anterior momentului achitarii taxei de rovinieta, atunci se va considera ca nu ati avut rovinieta si veti primi amenda, cam in citeva luni. Nu conteaza cite camere v-au inregistrat, contraventia este doar una si aceeasi.125RON la jumatate.
latka, utilizator
multumesc frumos pentru mesaje! O saptamana minunata!