Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna dimineata, se poate inceta un contract cu data de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna dimineata, se poate inceta un contract cu data de 01 Iunie, ...

Buna dimineata, se poate inceta un contract cu data de 01 Iunie, fiind zi nelucratoare? Este o incetare cu acordul partilor, nu este incetare de drept. Multumesc
Daca data stabilita de parti pentru incetare este 01.06.2021, atunci aceasta zi este data incetarii.
Da, incepand cu 01 Iunie, asa este specificat in cerere. Nu-mi este clar cu art.2554 din Codul civil, referitor la prorogarea termenului. Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Daca data stabilita de parti pentru incetare este 01.06.2021, atunci aceasta zi este data incetarii.

USPAl, utilizator
Prorogarea se refera la cu totul altceva. Astfel, daca c.i.m. inceteaza la 01.06.2021, fiind zi de sarbatoare legala in care nu se lucreaza, transmiterea incetarii in REVISAL se va face in data de 02.06.2021.