Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie incetare CIM zi nelucratoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie incetare CIM zi nelucratoare

O angajata doreste sa inceteze contract cu acordul partilor pe 31.07.2016 ( duminica ) la societatea X. Luni incepe activitatea la societatea Y.

sa-mi spuneti daca am facut corect :

a)pe 29.07.2016 ( vineri ) intocmire Cim cu societatea Y, cu data incepere 01.08.2016 (luni), transmis revisal vineri 29.07.2016

b)pe 31.07.2016 (duminica) intocmire Decizie incetare cu data de 31.07.2016 cu societatea X, cu transmitere revisal 01.08.2016 (luni), prima zi lucratoare.

Daca nu am facut bine sa-mi spuneti cum corectez in revisal.

DepResurseUmane, utilizator
Ati procedat corect in ceea ce priveste inregistrarile si transmiterile in REVISAL.
Teama mea era: daca data emiterii deciziei de incetare, 31.07.2016 duminica, nu ar fi trebuit sa coincida cu data transmiterii Revisal 01.08.2016 - luni.
Nu , intrucat in acest caz sunt incidente prevederile Codului civil cu privire la calculul termenelor.

Art. 2554 C.civ. - Prorogarea termenului
Dacă ultima zi a termenului este o zi nelucrătoare, termenul se consideră împlinit la sfârşitul primei zile lucrătoare care îi urmează.

Astfel, daca incetarea c.i.m. are loc intr-o zi nelucratoare , atunci REVISAL-ul se va transmite pana la sfârşitul primei zile lucrătoare care îi urmează datei de incetare a c.i.m.