Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cand expira termenul de 48 de ore
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cand expira termenul de 48 de ore

Buna ziua! Vineri am primit o amenda, si pentru a o plati pe jumatate, trebuie achitata in decurs de 48 de ore. Intrebarea mea este cand expira termenul de 48 de ore? Nu sunt mentionate ore lucratoare. Sambata si duminica nu se fac incasari. Daca o platesc luni trebuie platita integral sau se considera a nu fi expirat cele 48 de ore? Va multumesc
art.2555 C.civ - Termenul stabilit pe ore
Când termenul se stabileşte pe ore, nu se iau în calcul prima şi ultima oră a termenului.

Art. 2554 C.civ. - Prorogarea termenului
Dacă ultima zi a termenului este o zi nelucrătoare, termenul se consideră împlinit la sfârşitul primei zile lucrătoare care îi urmează.

In speta, daca vineri ati primit amenda, o puteti achita jumatate luni.
Cornel Vasile, Consilier juridic