Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Nunti, riscuri si sanctiuni in iulie 2021
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Nunti, riscuri si sanctiuni in iulie 2021

Buna ziua!
Avand in vedere ultimele reglementari in legatura cu evenimentele private (nunti, botezuri), doar aici este specificat numarul exact de invitati (in restul formerlor de organizare, este specificat procentaj din capacitatea salii)

Dupa 1 iulie se propune organizarea de evenimente cu 100 persoane afara, 70 persoane inauntru.

De aici se intelege ca nu conteaza cati vaccinati/nevaccinati sunt.

Daca se organizeaza un eveniment in care se depaseste numarul de persoane, sa zicem, cu 50-60 de persoane, iar undeva la 90% sunt vaccinate, restul de 10% se testeaza si au teste negative la ei, deci risc de infectare spre 0.

Fara limita de persoane, daca toate sunt vaccinate.
Sunt persoane care, din diverse motive, nu pot sa-si administreze vaccinul.
In acest caz, li se interzice participarea la o nunta cu mai multe persoane? Chiar daca prezinta un test negativ?

La ce riscuri se supun organizatorii? (mirii / patronul salii de evenimente)
Avand in vedere ca evenimentele de acest gen vor fi permise, mai este posibil sa vina un control sa-ti opreasca evenimentul in circumstantele enuntate mai sus?

Nu scrie nicaieri ce sanctiuni / in functie de ce aplica.

Ma poate cineva ajuta cu niste explicatii / indrumari spre niste articole unde s-ar gasi aceste informatii?

Multumesc anticipat!
daniel.apatacean94, utilizator