Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA, II sau SRL?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA, II sau SRL?

Buna ziua, am cateva intrebari legate de freelancing.

- Va trebui sa declar veniturile?
- Daca da, atunci ce este mai benefic dintre PFA, II si SRL (prin benefic ma refer la taxele platite si timpul alocat completarii actelor necesare pentru fiecare caz)?
- Care sunt studiile necesare pentru infiinterea PFA, II sau SRL in cazul in care activitatea se va desfasura in urmatoarele domenii: 3D modeling (shading si texture painting inclusiv) si animation? Sunt necesare studii? Tin sa mentionez ca am absolvit 12 clase dar nu am bacul.
- In cazul unui PFA, va trebui declarat un sediu? Se poate schimba acest sediu de mai multe ori?
Veniturile se declară întotdeauna. Din punctul de vedere al birocrației cel mai simplu este să faceți și să țineți un pfa, în sensul că puteți să vă țineți singur contabilitatea. Din punct de vedere taxe, să vă spună un contabil - eu una înțeleg că este mai avantajos un srl. Ce știu sigur este că vă trebuie un contabil ca să vă țina contabilitatea. Studii nu vă trebuie nici pentru unul și nici pentru altul.
Am inteles, va multumesc mult!
Va sugerez sa infiintati o societate cu raspundere limitata.