Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Angajatorul unei instituții de stat își ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Angajatorul unei instituții de stat își reorganizează ...

Buna ziua! Angajatorul unei instituții de stat își reorganizează activitatea. Pt asta suntem 7 colegi care concuram pe 6 locuri de munca cu o încadrare mai puțin plătite decît cea dinainte. Întîmplarea face ca un coleg sa fie internat în spital pt operatie si sa nu se prezinte la examen. Se va tine sau nu examenul fără bolnav? Dacă da ,ce șanse are bolnavul sa rămînă angajat fără examinare atunci cînd va veni la servici?...... sau e posibil ca noi cei 6 care promovăm examenul să completăm cele 6 locuri.....însă ce va face angajatorul cu bolnavul la revenirea acestuia? Lamuriti-ma va rog, daca se poate , cum zice legea!..... deși uneori se mai sare si peste ea!
Se va tine examenul .... HG 286/2011 prevede:
art.38
(1) În cazul în care, din motive obiective, nu se pot respecta data şi ora desfăşurării concursului:
a) concursul se amână pentru o perioadă de maximum 15 zile lucrătoare;
b) se reia procedura de organizare şi desfăşurare a acestuia dacă amânarea nu poate fi dispusă conform lit. a).

(2) În situaţia constatării necesităţii amânării concursului, autoritatea sau instituţia publică organizatoare a concursului are obligaţia:
a) anunţării, prin aceleaşi mijloace de informare, a modificărilor intervenite în desfăşurarea concursului;
b) informării candidaţilor ale căror dosare au fost înregistrate, dacă este cazul, prin orice mijloc de informare care poate fi dovedit.