Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua.Va rog sa imi spuneti cat timp se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua.Va rog sa imi spuneti cat timp se păstrează,actele ...

Bună ziua.Va rog sa imi spuneti cat timp se păstrează,actele angajaților (state de plata,acte ale lor etc)La resurse umane.Ce lege si ce anexă.Multumesc
Legea 81/1991 art 25(1)
Potrivit art.25 din Legea nr.82/1991, modificata si completata, legea contabilitatii, registrele de contabilitate si documentele justificative care stau la baza inregistrarilor in contabilitatea financiara, se pastreaza in arhiva societatilor comerciale/altor persoane juridice care au obligatia sa conduca contabilitatea financiara, timp de 10 ani, cu incepere de la data incheierii exercitiului financiar in cursul caruia au fost intocmite, cu exceptia statelor de salarii care se pastreaza timp de 50 de ani.

Dosarele personale, 75 de ani de la crearea lor - anexa 2 din Legea 16/1996
Bună ziua,
Mi-ai scris in raspuns ca actele angajaților si statele de plată se păstrează 50 respectiv 75 ani..,dar am o nelămurire. E vorba de anexă 2 sau 6 a legii arhivelor?Multumesc
anexa 2 din Legea 16/1996