Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cat de legala este postarea unui video sau a unei poze ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cat de legala este postarea unui video sau a unei poze de pe ...

Cat de legala este postarea unui video sau a unei poze de pe camera de supraveghere , cu un minor care fura ceva din magazin , pe facebook ?
Cred ca nu este legal. Parca mai era un caz cu un hot prins ca a furat ceva din magazin si hotul a primit 18 000 Euro daune pentru violarea privacy.
Da, asa este. Unde sa ajuns. Hotii trebuie premiati in loc sa-i puna in piata publica cu o pancarda sa fie expusi oprobriului public.
Pe Facebook nu trebuie să postați, dar puteți preda înregistrarea la poliție.
POMPILLIA, utilizator

dodoambra a scris:

Da, asa este. Unde sa ajuns. Hotii trebuie premiati in loc sa-i puna in piata publica cu o pancarda sa fie expusi oprobriului public.

În primul rând, nu mai suntem în Evul Mediu, când justiția se făcea în piața publică. În al doilea rând, ați auzit vreodată de prezumția de nevinovăție? Nicio persoană nu este vinovată până când nu există o sentință definitivă în acest sens.
Acele poze trebuie predate la poliție, nu făcute publice.

florinm. a scris:

În primul rând, nu mai suntem în Evul Mediu, când justiția se făcea în piața publică. În al doilea rând, ați auzit vreodată de prezumția de nevinovăție? .......

Sunt curios cum ati reactiona daca v-ar prada hotii si i-ati vedea, dar sa va spuna ca deocamdata fiind prezumtia de nevinovatie , nu patesc nimic.... mai incolo, poate peste vreun an daca.... o sa fie pedepsiti cu suspendare...
dodoambra, utilizator