Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, Prin modificarea propusă de actualul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, Prin modificarea propusă de actualul guvern se înțelege ...

Bună ziua,
Prin modificarea propusă de actualul guvern se înțelege că nu se vor putea pensiona anticipat conf. viitoarei legi a pensiilor decât cei care vor avea contiribuții de 35 + 8 ani = 43 ani cel puțin, sau rămân în vigoare ca pensionari anticipați și cei care au, să zicem vârsta de 60 ani (din 65) cu 35 ani de contribuție, cum este în cazul actualei legi a pensiilor?
Mulțumesc,
Dezbaterile si parerile emise la tv nu tin loc de lege. Vom stii doar atunci cand va apare/ daca va mai apare o lege noua.
Bună ziua,
Ce am întrebat nu are la bază bârfă televizată sau discuții ța colțul blocului.
Ce am întrebat are la bază declarațiile Ministrului Muncii Raluca Turcan - [ link extern ]
Conform declarației ministrului de la muncă (cine altul mai în temă?) nu se pune problema dacă se va modifica legea 127/2019 ci când o vor face, având în vedere că modificarea respectivă este una din punctele PNRR transmise la Bruxelles.
Onor ministru a declarat : ... noua lege a pensiilor să fie votată în Parlament spre finalul anului viitor, pentru că "reforma nu se face peste noapte ...

Asadar, este vorba despre o noua lege a pensiilor.