avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona

Buna ziua! Ma numesc Iacob Stefan, sunt din Ploiesti, sunt nascut pe 15.09.1953.Am un stagiu de cotizatie complet de 35 de ani din care 27 ani in grupa a 2a de munca. As dori sa ma informati cand pot iesi la pensie. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Costinel Burca , Contabil 20:16, 6 Ianuarie 2010
Puteti beneficia de:

1. Pensie pentru limita de varsta incepand cu August 2018, adica la implinirea varstei de 65 ani;

2. Pensie anticipata partiala incepand cu August 2013, adica la implinirea varstei de 60 ani;

3. Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu August 2012, adica la implinirea varstei de 59 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie ioan99 ioan99 ma numesc ioan,sunt nascut in anul 1954 si am 55 ani si 10 luni.Am 35 ani de munca din care 27 de ani munciti in grupa a 2 a de munca.Vreau sa stiu la ce ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare jian jian Buna ziua..as dori si eu sa stiu cand ar trebui sa ies la pensie daca se poate..Mentionez ca sunt nascut pe 15 iulie 1952,am 35 de ani vechime in campul muncii ... (vezi toată discuția)
Pensionare limita de varsta stefan_ana stefan_ana Sunt nascut pe 24 noiembrie 1950, sex masculin. Sunt angajat din 1 August 1968 si am lucrat pana in 1 Mai 2008. In aceasta periaoda am beneficitat de grupa ... (vezi toată discuția)