Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona

Buna ziua! Ma numesc Iacob Stefan, sunt din Ploiesti, sunt nascut pe 15.09.1953.Am un stagiu de cotizatie complet de 35 de ani din care 27 ani in grupa a 2a de munca. As dori sa ma informati cand pot iesi la pensie. Va multumesc.
Puteti beneficia de:

1. Pensie pentru limita de varsta incepand cu August 2018, adica la implinirea varstei de 65 ani;

2. Pensie anticipata partiala incepand cu August 2013, adica la implinirea varstei de 60 ani;

3. Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu August 2012, adica la implinirea varstei de 59 ani.