Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara! Am înțeles ca a apărut în Monitorul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara! Am înțeles ca a apărut în Monitorul oficial ...

Bună seara! Am înțeles ca a apărut în Monitorul oficial legea care permite poprirea pe indemnizația de creștere copil. Dacă indemnizația vine prin Posta Romana se va pune poprire pe ea? Mulțumesc!
Decizia nr. 232 din 7 aprilie 2021 referitoare la excepția de neconstituționalitate a prevederilor art. 20 alin. (1) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, cu referire la indemnizația lunară pentru creșterea copiilor prevăzută la art. 2 alin. (1) din acest act normativ a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 549 din 27 mai 2021.

Asadar, indemnizația pentru creșterea copiilor poate fi executată silit pentru orice fel de datorie. Prin urmare,se va putea pune poprire.