Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salut.O persoana angajata la buget vine la munca dar ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salut.O persoana angajata la buget vine la munca dar nu semneaza ...

Salut.O persoana angajata la buget vine la munca dar nu semneaza condica de prezenta.Condica se ridica dimineata la ora 7.Acel coleg munceste ,este prezent fizic .Se incalca legislatia in ceea ce priveste pontarea si plata respectivului coleg?Pontajul se jace in conformitate cu condica de prezenta.Daca DA,cine este responsabil,cel care incheie pontajul ?Cu multumiri.
Greseala este , in primul rand, a salariatului care nu semneaza condica.

In al doilea rand, cel care intocmeste pontajul deoarece nu atrage atentia privind nesemnarea condicii de prezenta.

Angajatorul are obligatia de a tine la locul de munca evidenta orelor de munca prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidentierea orelor de incepere si de sfarsit ale programului de lucru, si de a supune controlului inspectorilor de munca aceasta evidenta, ori de cate ori se solicita acest lucru.

De regulă, in sectorul bugetar , evidenţa orelor prestate de salariat se face prin intermediul condicii de prezenţă.
Cornel Vasile, Consilier juridic