Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Bunica mea a decedat recent. Mama mea a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Bunica mea a decedat recent. Mama mea a stat în aceeași ...

Buna ziua,

Bunica mea a decedat recent. Mama mea a stat în aceeași casa cu bunica și în tot acești ani, mama a plătit totul în casa în ultimii 20 și ceva de ani: facturi, impozite, renovare, mancare și restul chestiilor care mai pot apărea + controalele și tratamentele bunicii. Mama mai are o sora, care acum, avand în vedere ca bunica mea era foarte bolnava, a venit acasă în ultima luna sa o ajute pe mama cu îngrijirea bunicii.

După ce a decedat, mama și sora ei s-au certat foarte tare, iar acum, ea dorește jumatate din casa, având în vedere ca ea n-a plătit absolut nimic în casa. Are cumva vreun drept de a deține jumatate din casa? Mama nu mai are bonurile de la toate chestiile pentru ca nu se aștepta la așa ceva, în caz ca se vor judeca, care ar fi șansele ca sa câștige mama? Tin sa mentionez ca bunica mea nu si-ar fi permis sa plateasca din pensia ei, singura, toate chestiile facute in casa, facturi si sa mai faca si economii.

Va multumesc frumos!
alexandrum23, utilizator