Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune: surori implicate inegal in ingrijirea mamei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune: surori implicate inegal in ingrijirea mamei

Cazul este urmatorul: doua surori bune de mama si tata. Tatal decedat de mult timp, apartamentul pe numele mamei. Una dintre surori pleaca de acasa si nu mai tine deloc legatura cu mama si cealalta sora. Aceasta are grija de apartamet si, in ultimii 2 ani, are grija si de mama bolnava de cancer (investigatii, tratamente costisitoare, ingrijire la domiciliu) apoi de inmormantare si toate cele legate de acest lucru.
Prima sora nu participa cu absolut nimic si, la mai putin de o saptamana de la decesul mamei, deschide in instanta proces pentru dezbaterea succesiunii. Instanta decide ca apartamentul sa fie impartit jumate-jumate iar sora care a initiat procesul cere iesirea din indiviziune si plata unei sulte.
Ar putea face sora care a intretinut mama si apartamentul pentru a plati cat mai putin bani? Dupa toate cheltuielile enorme suportate, in acest moment nu dispune de banii cu care sa o plateasca pe sora sa si-i este teama ca va ramane pe drumuri.

Multumesc
Singura soluție este sa vândă apartamentul care i a fost atribuit ,sa achite sulta și sa își cumpere altceva.Din păcate faptul ca s a implicat în îngrijirea părinților ii aduce doar un merit moral dar nimic în plus în fata legii.
Din pacate, chiar daca ati avut grija de mama...in fata legii sora are drept egal la mostenire cu dvs.!
Este trist...dar, asa cum a spus si dl avocat...cotele sunt egale!
Trista e atitudinea mamei, care știind ca e îngrijită doar de un copil și având un apartament pe numele sau, trebuia sa încheie din timpul vieții un contract de întreținere cu copilul respectiv.