Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Mai este necesar sa fie trecut in statut un cenzor?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Mai este necesar sa fie trecut in statut un cenzor?

Buna ziua.Daca o fundatie are trei membri fondatori mai este necesar sa fie trecut in statut un cenzor?
george-neagu, moderator
1l Fundatiile nu pot avea "membri". Doar fondatori. Nu confundati cu membrii Consiliului Director 2. La asociatii e obligatoriu cenzor numai la peste 15 membri. In schimb la orice fundatie e obligatoriu sa ai cenzor sau comisie de cenzori, nu exista nicio exceptie. Cenzorul nu poate fi membru al CD. Insa nimic nu impiedica fundatia sa il numeasca cenzor pe unul dintre fondatori daca el nu face parte din Consiliu Director al fundatiei. Si recomandabil sa nici nu fie salariat al fundatiei sau voluntar pe vreo functie de conducere ca sa nu fie conflict de interese
Membrii fondatori pot sa fie membri in consiliul director?
Membri fondatori ai asociației pot sa fie membri in consiliul director?
Repet: Fundatiile NU POT AVEA "Membri" deci este de evitat termenul "membri fondatori" pentru ca genereaza confuzie. Fondatorii poti fi desiguri membri in Consiliul Director, daca nu au stabilit chiar ei prin statut ca NU se poate asta. Legea lasa o libertate aproape totala fondatorilor in materie de reguli privind constitutirea initiala si modalitatile ulterioare ale innoirii componentei CD la fundatii.....

Dar cand vorbim de o asociatie, membrii fondatori pot sa fie in consiliul director?