Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua. Am si eu o problema . Am primit o.citatie ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua. Am si eu o problema . Am primit o.citatie de la Diicot ...

Buna ziua.
Am si eu o problema . Am primit o.citatie de la Diicot pentru audiere in calitate de martor intr.un dosar de trafic de droguri . Chestia e ca ... eu am cumparat canabis de la un baiat care a fost retinut preventiv ...pentru trafic ... eu cu el avem ceva apeluri telefonice , discutii pe facebook despre vanzare /cumparare . Eu o foloseam pebtru consum propriu.
Ce ar trebuii sa declar si as putea primii vre.o sanctiune ?
~ Conținut șters la cerere ~
Pai de ce nu prea mult timp , atat timp cat eu nu am facut trafic...

Av. Liviu Voinea a scris:

S-ar putea sa nu fiti ''martor'' prea mult timp...
Angajati avocat.
Strategia apararii nu se face aici pe forum.

~ Conținut șters la cerere ~
Și cumpararea de droguri constituie infracțiunea de trafic de droguri.
În astfel.de cazuri oamenii merg însoțiți de avocat la DIICOT la audiere, asa cum a precizat foarte bine și colegul avocat.
Sunteți citat ca martor deoarece asa se procedează pana veți fi audiat.
Daca nu exista probe care sa va dovedească vinovăția penala veți avea și după audiere tot calitatea de martor.
Este unul din motivele pentru care aveți nevoie de avocat la audiere.
Este bine sa stiti ca exista o foarte mare presiune la audierile de la DIICOT și avocatul va poate fi de foarte mare folos.
O sa va mai explice avocatul anumite lucruri care nu se pot discuta decât confidential.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
Chiar daca este pentru consum propriu, cumpararea este incriminata.
Angajati-va avocat si stabiliti impreuna cu el strategia apararii.