Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca am lucrat 23 ani in Romania, pentru care am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca am lucrat 23 ani in Romania, pentru care am pensie si am ...

Daca am lucrat 23 ani in Romania, pentru care am pensie si am lucrat apoi si 13 ani in Spania cu forme legale, mi se poate recalcula pensia in Romania la vechimea totala cumulata de 36 ani ? (varsta actuala e de65 ani)
Depuneti actele pentru recalculare.
Pentru vechimea din Spania veti primi pensie de la statul Spaniol.
Nu e suficienta,mi au zis. As vrea s-o recalculez cumulat in Romania,daca se poate?
[ link extern ]
Condiţii de acordare a pensiei:
-cererea de pensie, insoţită de documentele doveditoare, se depun la instituţia de asigurări sociale de domiciliu; aceasta va transmite în celălalt stat documentele necesare în vederea stabilirii drepturilor de pensie ;
-comunicare între institutii se face prin intermediul formularelor de legătură;
-la stabilirea drepturilor de pensie se au în vedere perioadele de asigurare realizate în ambele state iar drepturile se acordă proporţional cu perioada realizată în fiecare stat
Va multumesc!