Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... retragere depozit asigurare de viata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

retragere depozit asigurare de viata

Buna ziua,

As dori sa va prezint situatia tatalui meu care plateste o suma / trimestru pentru o pensie viagera in valoare de aprox. 100 - 150 RON.

Tatal meu a incheiat un contract cu Societatea de Asigurari Interamerican Romania (in prezent este denumita SC EUREKO ASIGURARI SA) in aprilie 2002, an in care a inceput si depozitarea banilor. Tipul contractului este: "rezerva ta" - asigurare de viata.

Acum doreste sa isi retraga banii depusi, chiar daca 'iese in pierdere'. Durata contractului este de 20 de ani, asadar ultima plata ar trebui sa fie efectuata in 2022.

Conform calculelor facute de tatal meu, suma totala depusa pana acum este de aprox. 4000 RON (40,000,000 lei vechi). Din cate inteleg de la tata, in urma discutiei lui cu un reprezentant Eureko, a aflat ca, daca s-ar retrage acum, ar beneficia doar de jumatate din suma depusa.
Apelam la dvs. pentru a afla drepturile tatalui meu, conform legilor in vigoare. Cand voi merge cu el la Eureko pentru a cere retragerea banilor, vreau sa cerem ce ni se cuvine, sa solicit, nu sa intreb (orice intrebare as adresa catre ei, raspunsul categoric nu va fi in favoarea noastra).

Va multumim din suflet si speram ca ne puteti ajuta cu un raspuns / sugestie /sfat / lege pe care sa o caut si din care sa aflu mai multe informatii.

Cu stima,

Adriana
Drepturile tatalui dvs. le veti regasi in clauzele contractului de asigurare, astfel incat e bine mai intai , sa le studiati pe acestea. In mod firesc, ar trebui sa fie explicat si modul de calcul al sumei de rascumparare acordate asiguratului, in cazul in care acesta, din varii motive, nu mai poate continua plata primelor de asigurare pana la expirarea politei.
Insa, ca o regula generala, toate asigurarile rascumparate au sume mai mici decat cele depuse de asigurat, fiind diferit doar procentajul.