Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Asigurarea la Eureko
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Asigurarea la Eureko

Buna seara .

Am incheiat acum mai bine de 2 ani un contract de "Asigurare cu acumulare de capital pentru copii" mai exact cum ii zic cei de la Eureko " Comoara ta" , pentru fiul meu. Primele pentru aceast contract de asigurare de plateau semestrial. Astazi am aflat de la o cunostinta ca Eureko ar fi dat faliment si bineinteles as vrea sa imi reatrag banii. Problema este ca in tabelul evolutiei sumei asigurate al valorii de rascumparare si al valorii de liberalizare deabea din al trei-lea an pot sa retrag o parte din bani (valoarea de rascumparare fiind aprox. 30% iar valoarea de liberalizare aprox. 70% din ce am cotizat). In momentul de fata nu mai am incredere in companiile astea de asigurari si as vrea sa imi recuperez banii.
Ce pot sa fac in privinta asta ?

Multumesc anticipat
Buna ziua !

Solicitati in primul rand un raspuns (scris, in care precizati si termenul in care sa va raspunda)chiar de la societatea de asigurare si vedeti care este punctul lor de vedere. Faptul ca cineva a spus ca sunt in faliment, nu inseamna ca este si adevarat.
Puteti sa-i intrebati vis-a-vis de situatia lor juridica, sunt obligati sa va raspunda. Mai intrebati apoi si ce se intampla daca va retrageti banii acum, concret cat primiti.
In functie de raspunsurile lor, veti sti ce sa faceti mai departe, sau mai reveniti daca nu....