Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Scrisoare medicala
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Scrisoare medicala

Buna ziua, in cazul în care un angajat se prezintă cu o scrisoare medicala data de medicul specialist cu privire la recomandarea de schimbare a unui EIP (din pantalon lung in pantalon scurt), cine si in ce baza legala ar trebui sa dispună aceasta schimbare? Trebuie ca aceasta schimbare sa fie implementatata direct de SIPP?

Mulțumesc
Angajatorul aproba Lista interna de EIP pe locuri de munca, avand in vedere prevederile HG nr. 1048/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare Cerinte minime de securitate si sanatate pentru acordare lucratorilor a EIP, tinand cont de riscurile profesionale existente si evaluate la locurile de munca.
Este obligatoriu sa fie mentionat sortimentul respectiv de EIP in HG si riscurile existente sa permita utilizarea de pantaloni scurti. Medicul specialist de medicina muncii trebuie sa fie de acord cu modificarea.
Implementarea se poate face numai cu aprobarea angajatorului pe Lista interna de EIP modificata.
Va mulțumesc