Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificatul de mostenitor este unul si acelasi cu cel ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificatul de mostenitor este unul si acelasi cu cel de proprietate? ...

Certificatul de mostenitor este unul si acelasi cu cel de proprietate? Am facut succesiunea dupa ambii parinti si notarul mi-a eliberat certificat de mostenitor.Eu vreau sa vand terenul,o pot face cu acel cerificat,daca nu,cui trebuie sa ma adresez? Multumesc!
Art. 1133 Cod Civil
Efecte
(1) Certificatul de moştenitor face dovada calităţii de moştenitor, legal sau testamentar, precum şi dovada dreptului de proprietate al moştenitorilor acceptanţi asupra bunurilor din masa succesorală, în cota care se cuvine fiecăruia.
[...]
Da, puteti vinde cu certificatul de mostenitor.
Da, puteți vinde. Ca să puteți vinde trebuie să aveți carte funciară.