avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu postnatal Buna ziua, am primit concediul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu postnatal Buna ziua, am primit concediul medical fiind ...

Concediu postnatal
Buna ziua, am primit concediul medical fiind în concediu de maternitate dar doctorul de fsmilie a trecut o data greșită la rubrica 'data primirii'. Perioada pentru care a fost acordat, respectiv luna iulie este corecta dar eu l-am luat pe 26.06.2021 iar doctorul a notat 7.05.2021. Este vreo problema dacă data primirii e în mai și concediul e pe iulie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:18, 21 Iunie 2021
26.06.2021 ???... astazi suntem in 20.06.2021
16.06.2021, a fost o greșeală de scriere

Cornel Vasile a scris:

26.06.2021 ???... astazi suntem in 20.06.2021

Certificatele de concediu medical se pot elibera și la o dată ulterioară, numai pentru luna în curs sau luna anterioară, pentru următoarele situații:
a) în caz de sarcină și lăuzie (numai concediu medical pentru maternitate);
....
(Normele de de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal crysstyle crysstyle La cate saptamani de sarcina pot intra in concediu prenatal? (vezi toată discuția)
Despre concediul medical prenatal camelia190609 camelia190609 buna ziua! am o problema in vederea obtinerii concediului medical prenatal.dr. de familie nu doreste sa elibereze cmp pentru luna iulie,mentionand ca luna a ... (vezi toată discuția)
Termen acordare concediu medical sarcina si lauzie gabrielajicu gabrielajicu Va rog sa ma indrumati catre documentul oficial care indica posibilitatea acordarii la o data ulterioara a concediului medical pentru sarcina si lauzie. Cei de ... (vezi toată discuția)