Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu postnatal Buna ziua, am primit concediul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu postnatal Buna ziua, am primit concediul medical fiind ...

Concediu postnatal
Buna ziua, am primit concediul medical fiind în concediu de maternitate dar doctorul de fsmilie a trecut o data greșită la rubrica 'data primirii'. Perioada pentru care a fost acordat, respectiv luna iulie este corecta dar eu l-am luat pe 26.06.2021 iar doctorul a notat 7.05.2021. Este vreo problema dacă data primirii e în mai și concediul e pe iulie?
26.06.2021 ???... astazi suntem in 20.06.2021
16.06.2021, a fost o greșeală de scriere

Cornel Vasile a scris:

26.06.2021 ???... astazi suntem in 20.06.2021

Certificatele de concediu medical se pot elibera și la o dată ulterioară, numai pentru luna în curs sau luna anterioară, pentru următoarele situații:
a) în caz de sarcină și lăuzie (numai concediu medical pentru maternitate);
....
(Normele de de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate)