Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! În urma cu două săptămâni am avut un ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! În urma cu două săptămâni am avut un accident ...

Bună ziua! În urma cu două săptămâni am avut un accident rutier, am "tăiat" din neatenție față unui biciclist. Am întors mașina, dar nu m-am înțeles cu persoana în cauză, prin urmare, am sunat poliția. Mi s-a reținut permisul, am primit o dovadă cu drept de circulație 15 zile. Domnii polițiști mi-au spus că dosarul se va clasa, persoana neavând nevoie de îngrijiri medicale 90 de zile, nici măcar o zi. Am sunat astăzi la Parchet, doamna de la telefon mi-a spus că nu este sigur că se va clasa. Dacă ar fi să se claseze, în cat timp s-ar face asta? Menționez, polițiștii mi-au spus că în dosar figurez ca martor, nu inculpat. Nu știu ce să înțeleg din toată povestea! Având în vedere că persoana vătămată nu a avut nevoie de cele 90 de zile de îngrijire medicală, aș putea păți ceva? Mulțumesc!
O sa primiti solutia dupa cel putin 3 luni de zile.
Mulțumesc pentru răspuns! Totuși, dacă persoana în cauza nu a avut nevoie de acele zile de spitalizare, putem discuta despre închisoare? Sunt oarecum panicat, neștiind care ar putea fi urmarile...!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

O sa primiti solutia dupa cel putin 3 luni de zile.

Nu vorbim doar de ”leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale”, oricare din consecintele de la art. 194 alin. 1 c.p. este suficenta pentru ca fapta sa indeplineasca conditiile de tipicitate ale infractiunii de vatamare corporala din culpa.
Pe de alta parte, daca spuneti ca sunteti panicat si nu cunoasteti urmarile, aveti posibilitatea sa va informati in concret in legatura cu dosarul dvs, stabilind o consultatie cu un avocat.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Nu au necesitat 90 de zile, persoana în cauză a mers acasă pe picioarele ei, a căzut de pe bicicletă și s-a ales, din păcate, cu un cucui și două vânătăi, așa mi-au spus polițiștii. Din cate am înțeles, vatamarea corporala din culpa a carei victima nu necesita mai mult de 90 de zile de ingrijiri medicale, nu este infractiune. Și, prin urmare, dosarul s-ar clasa....! Nu?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu vorbim doar de ”leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale”, oricare din consecintele de la art. 194 alin. 1 c.p. este suficenta pentru ca fapta sa indeplineasca conditiile de tipicitate ale infractiunii de vatamare corporala din culpa.
Pe de alta parte, daca spuneti ca sunteti panicat si nu cunoasteti urmarile, aveti posibilitatea sa va informati in concret in legatura cu dosarul dvs, stabilind o consultatie cu un avocat.

Observ ca nu intelegeti ce v-am spus...