Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 154/2021
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 154/2021

Buna ziua,
Și eu vă rog să mă ajutați cu interpretarea acestei legi - Legea nr. 154/2021, precum și Legea nr. 130/2020.
Pe scurt: o persoană, nascută în Bulgaria - Kaliakra, strămutată în România în contextul politic din perioada 1940-1945 (la varsta de 12 ani), a beneficiat de indemnizaţie lunară acordată în baza Legii nr. 189/2000, până în anul 2015, când a decedat.
Copii personelor aflate in situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g) din Ordonanța nr. 105/1999 (act normativ modificat de Legea in discutie), pentru a putea beneficia de prevederile Legii nr. 154/2021, trebuie îndeplinite următoarele condiții:
Conform articolului 3^1 alin. (1) - persoana să fi decedat în timpul refugierii, expulzării sau strămutării în altă localitate;
- alin. (2) copilul trebuie să fi fost minor sau să se fi născut în perioada în care unul sau ambii părinți s-au aflat în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), iar părintele să nu fi beneficiat de indemnizația lunară (acest lucru reiese din expresia "de care ar fi beneficiat părintele lor decedat";
- alin. (3) copilul trebuie să se fi născut după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g) iar părintele să nu fi beneficiat de indemnizația lunară (acest lucru reiese din expresia "de care ar fi beneficiat părintele lor decedat";
Bulversarea mea intervine odată cu lecturarea alin. (6), "De prevederile alin. (2)-(5) beneficiază în mod corespunzător și copilul celui decedat după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), în situația în care părintele său, deși ar fi avut dreptul, nu a beneficiat de prevederile prezentei ordonanțe". În aceasta situație, realizez că interpretarea alin. 2 și 3 nu este corectă. Prin urmare, expresia "de care ar fi beneficiat" părintele lor decedat, nu poate fi interpretată: ar fi beneficiat dacă trăia, dar pentru că la momentul intrării în vigoare a Legii, respectiv Ordonanței părintele a decedat, vor beneficia copii lor. Interpretarea corectă fiind: copilul beneficiază de indemnizația lunară în cuantum de : alin. (2) în același cuantum cu indemnizația de care a beneficiat părintele lor decedat; alin. (3) în cuantum de 50% din indemnizația de care a fi beneficiat părintele său decedat. Întrucât alin. (6) specifică clar, că "de prevederile alin. (2) și (5) beneficiază în mod corespunzător și copilul celui decedat după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), în situația în care părintele său, deși ar fi avut dreptul, nu a beneficiat de prevederile prezentei ordonanțe".
Aceleași aspecte sunt tratate și în Legea 130/2020 pentru modificarea şi completarea Decretului-lege nr.118/1990 (modificat și completat de Legea nr. 189/2000, în baza căreia bunica mea a beneficiat până la deces de indemnizație), însă în alt cuantum. De asemenea, în Legea 130/2020 lucrurile sunt mult mai clare : copilul (....) are dreptul la o indemnizație lunară în același cuantum cu indemnizația de care a beneficiat părintele său", însă nu știu dacă mai este în vigoare.
Prin urmare, putem concluziona urătoarele: copii persoanei decedată în anul 2015, strămutată din Bulgaria - Kaliakra, care a beneficiat de indemnizaţie lunară acordată în baza Legii nr. 189/2000, vor beneficia la rândul lor de indemnizație lunară în cuantumul specificat în lege nr. 154/2021.
Aștept răspunsul dumneavoastră cu privire la interpretarea dată de mine acestor legi.
Vă multumesc anticipat!
Ati primit răspuns? Îmi trimiteți și mie va rog informațiile pe mail mirella1115@yahoo.com... Va multumesc

ILER a scris:

Buna ziua,
Și eu vă rog să mă ajutați cu interpretarea acestei legi - Legea nr. 154/2021, precum și Legea nr. 130/2020.
Pe scurt: o persoană, nascută în Bulgaria - Kaliakra, strămutată în România în contextul politic din perioada 1940-1945 (la varsta de 12 ani), a beneficiat de indemnizaţie lunară acordată în baza Legii nr. 189/2000, până în anul 2015, când a decedat.
Copii personelor aflate in situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g) din Ordonanța nr. 105/1999 (act normativ modificat de Legea in discutie), pentru a putea beneficia de prevederile Legii nr. 154/2021, trebuie îndeplinite următoarele condiții:
Conform articolului 3^1 alin. (1) - persoana să fi decedat în timpul refugierii, expulzării sau strămutării în altă localitate;
- alin. (2) copilul trebuie să fi fost minor sau să se fi născut în perioada în care unul sau ambii părinți s-au aflat în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), iar părintele să nu fi beneficiat de indemnizația lunară (acest lucru reiese din expresia "de care ar fi beneficiat părintele lor decedat";
- alin. (3) copilul trebuie să se fi născut după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g) iar părintele să nu fi beneficiat de indemnizația lunară (acest lucru reiese din expresia "de care ar fi beneficiat părintele lor decedat";
Bulversarea mea intervine odată cu lecturarea alin. (6), "De prevederile alin. (2)-(5) beneficiază în mod corespunzător și copilul celui decedat după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), în situația în care părintele său, deși ar fi avut dreptul, nu a beneficiat de prevederile prezentei ordonanțe". În aceasta situație, realizez că interpretarea alin. 2 și 3 nu este corectă. Prin urmare, expresia "de care ar fi beneficiat" părintele lor decedat, nu poate fi interpretată: ar fi beneficiat dacă trăia, dar pentru că la momentul intrării în vigoare a Legii, respectiv Ordonanței părintele a decedat, vor beneficia copii lor. Interpretarea corectă fiind: copilul beneficiază de indemnizația lunară în cuantum de : alin. (2) în același cuantum cu indemnizația de care a beneficiat părintele lor decedat; alin. (3) în cuantum de 50% din indemnizația de care a fi beneficiat părintele său decedat. Întrucât alin. (6) specifică clar, că "de prevederile alin. (2) și (5) beneficiază în mod corespunzător și copilul celui decedat după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), în situația în care părintele său, deși ar fi avut dreptul, nu a beneficiat de prevederile prezentei ordonanțe".
Aceleași aspecte sunt tratate și în Legea 130/2020 pentru modificarea şi completarea Decretului-lege nr.118/1990 (modificat și completat de Legea nr. 189/2000, în baza căreia bunica mea a beneficiat până la deces de indemnizație), însă în alt cuantum. De asemenea, în Legea 130/2020 lucrurile sunt mult mai clare : copilul (....) are dreptul la o indemnizație lunară în același cuantum cu indemnizația de care a beneficiat părintele său", însă nu știu dacă mai este în vigoare.
Prin urmare, putem concluziona urătoarele: copii persoanei decedată în anul 2015, strămutată din Bulgaria - Kaliakra, care a beneficiat de indemnizaţie lunară acordată în baza Legii nr. 189/2000, vor beneficia la rândul lor de indemnizație lunară în cuantumul specificat în lege nr. 154/2021.
Aștept răspunsul dumneavoastră cu privire la interpretarea dată de mine acestor legi.
Vă multumesc anticipat!

sunt interesata si eu daca beneficiarii L154/2021, urmas-copil, nascut după încetarea situaţiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) şi g) sunt scutiti de la plata impozitelor pe cladiri, terenuri, autoturisme si mai au si celelalte drepturi ( loc de veci, calatorii CFR, etc )
Nu știu,și eu sunt interesat