Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Obtinere informatii dosar penal inchis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Obtinere informatii dosar penal inchis

Buna seara,

Am o intrebare poate atipica. Acum foarte multi ani, cand eram copil, am fost victima unei tentative de abuz si omor. A existat un dosar penal intentat agresorului si o condamnare a acestuia cu executarea a 5 ani de inchisoare. Dosarul banuiesc ca a fost inchis in urma solutionarii, din spusele parintilor mei.

Nu cunosc aproape deloc termenii juridici, insa as fi vrut sa stiu un singur lucru. Am dreptul sau pot obtine informatii din acest dosar penal. ca victima, ca parte vatamata? Stiu ca poate parea bizar, dar am nevoie de aceste informatii.

Daca cineva are un raspuns, as aprecia. Multumesc!
Dacă ati fost parte în dosar, bineînțeles. Formulați o cerere de studiu a acestuia acolo unde se afla dosarul, la prima instanță care a judecat, căci aceea e instanța de executare.
Da, aveti dreptul, mergeti la arhiva instantei sa solicitati consultarea. Fiind dosar vechi o sa dureze ceva pana vi-l aduce, probabil este arhivat in alt loc.
Vã multumesc mult pentru raspuns!

Duca Oana a scris:

Dacă ati fost parte în dosar, bineînțeles. Formulați o cerere de studiu a acestuia acolo unde se afla dosarul, la prima instanță care a judecat, căci aceea e instanța de executare.

Intr-adevar, procesul a avut loc in 1996, deci probabil ca va dura ceva. Va multumesc mult pentru raspuns!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Da, aveti dreptul, mergeti la arhiva instantei sa solicitati consultarea. Fiind dosar vechi o sa dureze ceva pana vi-l aduce, probabil este arhivat in alt loc.

buna ziua, si eu sunt interesata de accesare unui dosar penal mai vechi de 10 ani. In ce conditii poate accesa cineva aceste date?