avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Obtinere informatii dosar penal inchis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Obtinere informatii dosar penal inchis

Buna seara,

Am o intrebare poate atipica. Acum foarte multi ani, cand eram copil, am fost victima unei tentative de abuz si omor. A existat un dosar penal intentat agresorului si o condamnare a acestuia cu executarea a 5 ani de inchisoare. Dosarul banuiesc ca a fost inchis in urma solutionarii, din spusele parintilor mei.

Nu cunosc aproape deloc termenii juridici, insa as fi vrut sa stiu un singur lucru. Am dreptul sau pot obtine informatii din acest dosar penal. ca victima, ca parte vatamata? Stiu ca poate parea bizar, dar am nevoie de aceste informatii.

Daca cineva are un raspuns, as aprecia. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: crisscris , utilizator 14:22, 15 Martie 2023
Dacă ati fost parte în dosar, bineînțeles. Formulați o cerere de studiu a acestuia acolo unde se afla dosarul, la prima instanță care a judecat, căci aceea e instanța de executare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, aveti dreptul, mergeti la arhiva instantei sa solicitati consultarea. Fiind dosar vechi o sa dureze ceva pana vi-l aduce, probabil este arhivat in alt loc.
Vã multumesc mult pentru raspuns!

Duca Oana a scris:

Dacă ati fost parte în dosar, bineînțeles. Formulați o cerere de studiu a acestuia acolo unde se afla dosarul, la prima instanță care a judecat, căci aceea e instanța de executare.

Intr-adevar, procesul a avut loc in 1996, deci probabil ca va dura ceva. Va multumesc mult pentru raspuns!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Da, aveti dreptul, mergeti la arhiva instantei sa solicitati consultarea. Fiind dosar vechi o sa dureze ceva pana vi-l aduce, probabil este arhivat in alt loc.

buna ziua, si eu sunt interesata de accesare unui dosar penal mai vechi de 10 ani. In ce conditii poate accesa cineva aceste date?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tentative de omor! sxplukasboy sxplukasboy Se considera tentativa de omor,daca persoana vatamata are capul spart in 2 locuri,arcada sparta,2 coaste rupta si splina rupta?Mai mentionez ca victima a fost ... (vezi toată discuția)
Cod penal complice sau martor melinaR melinaR Am un nepot care in urma cu 3 ani jumate a fost impreuna cu un prieten la o discoteca ,acolo prietenul lui s-a intilnit cu un baiat care avea oproblema cu el ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de ajutor mahmoudcluj mahmoudcluj am primit o citatie de la tribnal de cluj si e scris ca faptuitor in cauza privind 20,174 cp si nu stui despre ce vorba !!!!! (vezi toată discuția)