avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va cer scuze ca va deranjez, am o nelămurire. Și am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va cer scuze ca va deranjez, am o nelămurire. Și am văzut ...

Va cer scuze ca va deranjez, am o nelămurire. Și am văzut pe Facebook ca aveți o pagina de consultații gratuite, de aceea am îndrăznit sa va scriu. Am o sora de 40 de ani, cu oligofrenie, pe care am reușit, după mari eforturi, in 2018,sa o institutionalizez într un centru special pentru cei cu boala ei,eu având o fetita care la vremea respectiva avea 3 ani. Are adresa din buletin la mine cea fixa și la centru viza de flotant care se înnoiește anual. Recent, ne am mutat. Sunt obligată sa dau adresa la centru și sa o iau iar în spațiu? Sau pot sa refuz? Eu nu o pot primi la mine, din păcate. Si din câte am înțeles, după 3 ani pot cere sa nu mai fiu tutorele ei legal, deși nu are cine sa se ocupe de ea. Însă nu vreau sa mi-o dea acasă, în familie. Nu am cum sa am grija de ea și nici nu vreau sa mi mai traumatizeze fetita. Va mulțumesc anticipat pentru răspuns
Cel mai recent răspuns: Dana Sgu86 , utilizator 14:08, 20 Mai 2022
nu sunteti obligata sa ii mai faceti buletin la adresa dvs, dar dvs sunteti apartinatorul, Ati semnat niste hartii la internare, asa ca rapundeti pt ea, ca tuture nu o sa ii gasiti.
Tineti-o in acel centru, e de stat ?
Da, e de stat și plătește din pensia ei. Normal ca rămân tutorele ei în continuare, doar ca mi e teamă să nu cumva sa ma oblige sa o iau la mine, datorita faptului ca m am mutat și e puțin mai mare apartamentul.

gi-jane2 a scris:

nu sunteti obligata sa ii mai faceti buletin la adresa dvs, dar dvs sunteti apartinatorul, Ati semnat niste hartii la internare, asa ca rapundeti pt ea, ca tuture nu o sa ii gasiti.
Tineti-o in acel centru, e de stat ?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu va obliga, ea ramane internata
Mulțumesc frumos pentru răspuns.

gi-jane2 a scris:

nu va obliga, ea ramane internata

Se pare ca e obligatoriu sa o iau în spațiu. M au chemat la politie sa o iau în spațiu

gi-jane2 a scris:

nu sunteti obligata sa ii mai faceti buletin la adresa dvs, dar dvs sunteti apartinatorul, Ati semnat niste hartii la internare, asa ca rapundeti pt ea, ca tuture nu o sa ii gasiti.
Tineti-o in acel centru, e de stat ?

Alte discuții în legătură

Renunțarea la tutelă bună seara, am înțeles ca pot renunța ... Dana Sgu86 Dana Sgu86 Renunțarea la tutelă Bună seara, am înțeles ca pot renunța la tutela după 3 ani. Cum se procedează exact? Trebuie sa merg la Judecătorie sa zic ca ... (vezi toată discuția)
Tutore DanielaSaigiu DanielaSaigiu Buna ziua,voi fi numita tutore pentru sora mea de 38 de ani bolnava de oligofrenie,dosarul e depus la Judecatorie,din cate stiu eu,dureaza mult pana iese ... (vezi toată discuția)
Nu ne mai intelegem. suntem casatoriti de 15 ani, avem doi copii ... Vlad Linoge Vlad Linoge Nu ne mai intelegem. Suntem casatoriti de 15 ani, avem doi copii de 8 si de 10 ani. Fiecare zi e un cosmar si simt ca toti 4 suntem afectati. Vreau sa initiez ... (vezi toată discuția)