Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va cer scuze ca va deranjez, am o nelămurire. Și am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va cer scuze ca va deranjez, am o nelămurire. Și am văzut ...

Va cer scuze ca va deranjez, am o nelămurire. Și am văzut pe Facebook ca aveți o pagina de consultații gratuite, de aceea am îndrăznit sa va scriu. Am o sora de 40 de ani, cu oligofrenie, pe care am reușit, după mari eforturi, in 2018,sa o institutionalizez într un centru special pentru cei cu boala ei,eu având o fetita care la vremea respectiva avea 3 ani. Are adresa din buletin la mine cea fixa și la centru viza de flotant care se înnoiește anual. Recent, ne am mutat. Sunt obligată sa dau adresa la centru și sa o iau iar în spațiu? Sau pot sa refuz? Eu nu o pot primi la mine, din păcate. Si din câte am înțeles, după 3 ani pot cere sa nu mai fiu tutorele ei legal, deși nu are cine sa se ocupe de ea. Însă nu vreau sa mi-o dea acasă, în familie. Nu am cum sa am grija de ea și nici nu vreau sa mi mai traumatizeze fetita. Va mulțumesc anticipat pentru răspuns
nu sunteti obligata sa ii mai faceti buletin la adresa dvs, dar dvs sunteti apartinatorul, Ati semnat niste hartii la internare, asa ca rapundeti pt ea, ca tuture nu o sa ii gasiti.
Tineti-o in acel centru, e de stat ?
Da, e de stat și plătește din pensia ei. Normal ca rămân tutorele ei în continuare, doar ca mi e teamă să nu cumva sa ma oblige sa o iau la mine, datorita faptului ca m am mutat și e puțin mai mare apartamentul.

gi-jane2 a scris:

nu sunteti obligata sa ii mai faceti buletin la adresa dvs, dar dvs sunteti apartinatorul, Ati semnat niste hartii la internare, asa ca rapundeti pt ea, ca tuture nu o sa ii gasiti.
Tineti-o in acel centru, e de stat ?

nu va obliga, ea ramane internata
Mulțumesc frumos pentru răspuns.

gi-jane2 a scris:

nu va obliga, ea ramane internata

Se pare ca e obligatoriu sa o iau în spațiu. M au chemat la politie sa o iau în spațiu

gi-jane2 a scris:

nu sunteti obligata sa ii mai faceti buletin la adresa dvs, dar dvs sunteti apartinatorul, Ati semnat niste hartii la internare, asa ca rapundeti pt ea, ca tuture nu o sa ii gasiti.
Tineti-o in acel centru, e de stat ?