avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renunțarea la tutelă Bună seara, am înțeles ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renunțarea la tutelă Bună seara, am înțeles ca pot renunța ...

Renunțarea la tutelă
Bună seara, am înțeles ca pot renunța la tutela după 3 ani. Cum se procedează exact? Trebuie sa merg la Judecătorie sa zic ca vreau sa renunț la tutela? Sunt tutorele surorii mele de 42 de ani, bolnava de oligofrenie din 2018,deci au trecut deja 4 ani. Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Dana Sgu86 , utilizator 22:33, 19 Mai 2022
Buna ziua,
Art. 120
Refuzul continuării tutelei
(1) Cel numit tutore este dator să continue îndeplinirea sarcinilor tutelei.
(2) Poate refuza continuarea tutelei:
a) cel care are vârsta de 60 de ani împliniţi;
b) femeia însărcinată sau mama unui copil mai mic de 8 ani;
c) cel care creşte şi educă 2 sau mai mulţi copii;
d) cel care, din cauza bolii, a infirmităţii, a felului activităţilor desfăşurate, a depărtării domiciliului de locul unde se află bunurile minorului sau din alte motive întemeiate, nu ar mai putea să îndeplinească această sarcină.

Cererea va fi solutionata de instanta de tutela.
Am o fetita de 6 ani jumate, deci pot renunța, cred

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua,
Art. 120
Refuzul continuării tutelei
(1) Cel numit tutore este dator să continue îndeplinirea sarcinilor tutelei.
(2) Poate refuza continuarea tutelei:
a) cel care are vârsta de 60 de ani împliniţi;
b) femeia însărcinată sau mama unui copil mai mic de 8 ani;
c) cel care creşte şi educă 2 sau mai mulţi copii;
d) cel care, din cauza bolii, a infirmităţii, a felului activităţilor desfăşurate, a depărtării domiciliului de locul unde se află bunurile minorului sau din alte motive întemeiate, nu ar mai putea să îndeplinească această sarcină.

Cererea va fi solutionata de instanta de tutela.

Va incadrati in motivele prevazute de lege dar mare atentie cum motivati cererea adresata instantei.
Pai și cum ar trebui sa o formulez? Sa nu o dau în bară? Vreau sa renunț pentru ca în caz ca se schimba legea nu vreau sa vina la mine acasă sa îmi traumatizez copilul iar,ca in 2018...
Daca dau divorț de soț și nu mai am domiciliul stabil, poate rămâne la centru...

Madalina Pascu a scris:

Va incadrati in motivele prevazute de lege dar mare atentie cum motivati cererea adresata instantei.

Apartamentul e bun luat după căsătorie, deci trebuia sa aibă și el un cuvânt de spus în privința luării ei în spațiu, dar mi au băgat o pe gat. Ca și eu sunt pe acte. Grea situație. Iar la notar n am putut renunța la partea mea sa fie doar soțul pe actele apartamentului

Madalina Pascu a scris:

Va incadrati in motivele prevazute de lege dar mare atentie cum motivati cererea adresata instantei.

Alte discuții în legătură

Buna dimineata. citisem pe internet ca dupa 3 ani pot renunta ... Dana Sgu86 Dana Sgu86 Buna dimineata. Citisem pe internet ca dupa 3 ani pot renunta la tutela,eu am deja 5 ani si nu mai vreau sa fiu tutorele surorii mele de 44 de ani,din motive ... (vezi toată discuția)
Încetare tutelă persoană interzisă Byageo1 Byageo1 Buna ziua! Vin si eu la dvs cu urmatoarea intrebare. Sotul meu este tutorele legal al mamei lui care sufera de schizofrenie paranoida este interzisa ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa devin reprezentantul legal al fratelui meu? in prezent ... DanMaria51 DanMaria51 Cum pot sa devin reprezentantul legal al fratelui meu? In prezent este mama dar as vrea sa l reprezint eu. Are handicap grad 1 fara discernamant. Vreau sa fac ... (vezi toată discuția)