avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renunțarea la tutelă Bună seara, am înțeles ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renunțarea la tutelă Bună seara, am înțeles ca pot renunța ...

Renunțarea la tutelă
Bună seara, am înțeles ca pot renunța la tutela după 3 ani. Cum se procedează exact? Trebuie sa merg la Judecătorie sa zic ca vreau sa renunț la tutela? Sunt tutorele surorii mele de 42 de ani, bolnava de oligofrenie din 2018,deci au trecut deja 4 ani. Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Dana Sgu86 , utilizator 22:33, 19 Mai 2022
Nu exista un model standard insa trebuie ca cererea dvs sa respecte niste conditii de forma si de fond pentru a fi admisa, sa administrati un probatoriu, sa demonstrati imposibilitatea in care va gasiti de a continua tutela, etc. Daca nu va descurcati, puteti apela la ajutorul unui avocat.
Da, deci pana la urma sunt nevoita sa o continui, fără voia mea(ca și atunci când m au numit tutore, dar cica eram obligată de lege) și mai văd eu ce fac la momentul respectiv. Va mulțumesc frumos pentru răspuns. Noapte binecuvântată

Madalina Pascu a scris:

Nu exista un model standard insa trebuie ca cererea dvs sa respecte niste conditii de forma si de fond pentru a fi admisa, sa administrati un probatoriu, sa demonstrati imposibilitatea in care va gasiti de a continua tutela, etc. Daca nu va descurcati, puteti apela la ajutorul unui avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna dimineata. citisem pe internet ca dupa 3 ani pot renunta ... Dana Sgu86 Dana Sgu86 Buna dimineata. Citisem pe internet ca dupa 3 ani pot renunta la tutela,eu am deja 5 ani si nu mai vreau sa fiu tutorele surorii mele de 44 de ani,din motive ... (vezi toată discuția)
Încetare tutelă persoană interzisă Byageo1 Byageo1 Buna ziua! Vin si eu la dvs cu urmatoarea intrebare. Sotul meu este tutorele legal al mamei lui care sufera de schizofrenie paranoida este interzisa ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa devin reprezentantul legal al fratelui meu? in prezent ... DanMaria51 DanMaria51 Cum pot sa devin reprezentantul legal al fratelui meu? In prezent este mama dar as vrea sa l reprezint eu. Are handicap grad 1 fara discernamant. Vreau sa fac ... (vezi toată discuția)