Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renunțarea la tutelă Bună seara, am înțeles ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renunțarea la tutelă Bună seara, am înțeles ca pot renunța ...

Renunțarea la tutelă
Bună seara, am înțeles ca pot renunța la tutela după 3 ani. Cum se procedează exact? Trebuie sa merg la Judecătorie sa zic ca vreau sa renunț la tutela? Sunt tutorele surorii mele de 42 de ani, bolnava de oligofrenie din 2018,deci au trecut deja 4 ani. Va mulțumesc
Nu exista un model standard insa trebuie ca cererea dvs sa respecte niste conditii de forma si de fond pentru a fi admisa, sa administrati un probatoriu, sa demonstrati imposibilitatea in care va gasiti de a continua tutela, etc. Daca nu va descurcati, puteti apela la ajutorul unui avocat.
Da, deci pana la urma sunt nevoita sa o continui, fără voia mea(ca și atunci când m au numit tutore, dar cica eram obligată de lege) și mai văd eu ce fac la momentul respectiv. Va mulțumesc frumos pentru răspuns. Noapte binecuvântată

Madalina Pascu a scris:

Nu exista un model standard insa trebuie ca cererea dvs sa respecte niste conditii de forma si de fond pentru a fi admisa, sa administrati un probatoriu, sa demonstrati imposibilitatea in care va gasiti de a continua tutela, etc. Daca nu va descurcati, puteti apela la ajutorul unui avocat.