Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... corectie revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

corectie revisal

Buna ziua!

Am constat o eroare in transmiterea revisalului pt o firma preluata. Ar fi trebuit ca perioada de suspendare a unei angajate sa fie pana in 22.02.2022, insa a fost trecuta perioada 22.03.2022, deci a fost gresit introdusa luna.
Pot face corectia acum, sau las situatia asa, si in februarie anul urmator se opereaza corect incetarea suspendarii?

Multumesc!
Se poate face corectie. Operatia de corectie se poate face apasand butonul "Corectie" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte" - subsectiunea "Suspendare".
Nu stiu daca e corect sa-mi exprim speta mea in acest topic...

Un salariat avea salariul de 3400 lei si s-a dorit cresterea la 5983 lei, incepand cu 01.08.2021. Aceasta modificare a fost operata in Revisal in data de 15.07.2021. Ulterior, tot in data de 15.07.2021, s-a optat pentru salariul de 6000 lei, ca sa fie o suma rotunda. Asadar, am facut "corectie", insa in loc sa trec data de 01.08.2021, am gresit tastand 01.07.2021.

Acum, din Revisal rezulta ca majorarea la 6000 lei este incepand cu 01.07.2021, ceea ce nu este drept.

Va rog sa-mi spuneti cum sa corectez aceasta situatie in Revisal:

1. Sa merg in Corectie si sa pun salariul 6000 lei incepand cu data de 01.08.2021

sau

2. Sa merg in Corectie si sa pun salariul 3400 lei incepand cu 01.07.2021, in speranta ca de la 01.08.2021 va trece automat la 6000 lei, in baza modificarii operate anterior.

Va multumesc pentru orice sugestie!
Sa mergeti in Corectie si sa puneti salariul 6000 lei incepand cu data de 01.08.2021
Multumesc! Cu respect!

Iar in luna iulie va fi automat 3400 lei, asa cum ar fi corect?
contaconta, utilizator
Intr-adevar, luna iulie = 3400 lei.