Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept/Ordinea la sccesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept/Ordinea la sccesiune

Buna ziua,
Cine sunt mostenitorii in urmatorul caz:
Familie formata din sot, sotie si 2 copii.
Sotul si sotia au fiecare cate 2 frati.
Primul decedeaza unul dintre copii.
Al doilea decedeaza sotia.
Al treilea decedeaza al doilea copil.
Al patrulea decedeaza sotul.
Nu s-a facut nici o succesiune.
Nu exista testamente
Multumesc!.
tiberiu1001, utilizator
Buna seara,

Pentru succesiunea copilului 1 se va împărți: mama+ tatăl= 1/2 (1/4 fiecare) și fratele său 1/2 (potrivit art. 978 lit b) cod civil)
- la succesiunea mamei, cotele se vor împărți astfel: tatăl 1/4 și cel de al doilea copil 3/4. Cotele se calculează din întreg patrimoniul mamei.
- la decesul celui de al doilea copil, tatăl va culege toata moștenirea;
- la decesul tatălui, moștenirea acestuia se împarte în mod egal între frati;

Frații soției nu primesc nimic întrucât sunt înlăturați de la moștenire de cel de al doilea copil.
Andreea Dana Fodor , Avocat
Va multumesc pentru raspuns ; in acest caz cei doi frati ai tatalui trebuie sa faca o singura succesiune dupa fratele lor sau 4 succesiuni succesive?.

Andreea Dana Fodor a scris:

Buna seara,

Pentru succesiunea copilului 1 se va împărți: mama+ tatăl= 1/2 (1/4 fiecare) și fratele său 1/2 (potrivit art. 978 lit b) cod civil)
- la succesiunea mamei, cotele se vor împărți astfel: tatăl 1/4 și cel de al doilea copil 3/4. Cotele se calculează din întreg patrimoniul mamei.
- la decesul celui de al doilea copil, tatăl va culege toata moștenirea;
- la decesul tatălui, moștenirea acestuia se împarte în mod egal între frati;

Frații soției nu primesc nimic întrucât sunt înlăturați de la moștenire de cel de al doilea copil.

Se va elibera un singur certificat de moștenitor, însă se dezbat toate succesiunile cu ocazia asta.

Se procedează în această manieră fiindcă în urma fiecărui deces se determină moștenitorii, masa succesorala și se stabilesc cotele. (de exemplu, daca ultima ar fi decedat mama, frații acesteia aveau dreptul la succesiune și nu frații tatălui).

In privința taxelor notariale, va recomand sa vă adresați mai multor notari, prezentandu-le actele de proprietate pentru toate bunurile care intra în masa succesorala și rugându-i să vă facă un calcul estimativ. Veți observa că diferă destul de mult onorariile percepute și veți putea alege și în funcție de asta.
Bună ziua,
Am următorul caz :
Parintii ( bunicii mei.) tatălui meu au decedat , primul tata și apoi mama.
Cei doi ( bunicii mei ) au avut doi fii ( tatăl meu și fratele sau ).
Fratele tatalui meu a decedat (în 2021) primul având doi copii și apoi a decedat ( în 2023) tatăl meu având trei copii.
De curând ( o luna ) am găsit certificatul de naștere și deces în original ( am făcut copiii legalizata) ale fratelui tatălui meu.. În aceste certificate fratele tatălui meu are un cu totul diferit nume de familie fata de bunica mea , bunicul meu și tatăl meu. Am aflat ca de fapt era fiu din flori al bunicii mele.
S-a făcut succesiune pe curte si casa după bunic ( în 1992 ) ; bunica a vândut lui tata partea ei ; unchiul a rămas cu 3/8 și nu a mai dat niciodată pe acolo; a plecat în alta zona (300 km)..Tata a folosit totul (cute și case) toată viata (1992-2023 ca mostenitor si cuparator) și a plătit impozit la zi. Am făcut succesiunea după tata, eu și frații mei.

Putem eu si fratii mei sa invocam uzucapiunea în numele tatalui decedat ca sa intram în posesia celor 3/8 părți din curte si o casa veche ale unchiului , restul fiind 1/1 ale lui tata și acum al nostru ?
Va mulțumesc !