Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Procedura legala pentru a infiinta un fan club?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Procedura legala pentru a infiinta un fan club?

Noi avem deja un ONG ( o fundatie). In cadrul ei putem infiinta un fan club? Daca da, care este procedura legala? Multumesc!
george-neagu, moderator
Nu exista nici un cadru legal specific pentru asa ceva, pur si simplu acel "fan club" poate fi considerat un program sau proiect al fundatiei si atunci functioneaza "in cadrul ei" insa chiar daca va avea o conducere si anumita autonomie tot ce poate face este doar cu aprobarea sau prin delegarea de care organele de conducere ale fundatiei. Fiiind fundatie ea prin definitie nu poate avea membri, deci persoanele implicate vor fi salariati, voluntari sau beneficiari ai fundatiei, termenul de "membru al fan club-ului" trebuind utilizat intr-un mod in care sa nu genereze confuzii cu conceptul de membru al unei asociatii in sensul OG 26 / 2000. Daca vrei ca acele persoane sa aiba putere de decizie si / sau sa le percepi cotizatii, ar trebui mai degraba infiintata o asociatie in care ei sa devina membri... forma juridica de fundatie se preteaza pentru organziatii de servicii nu pentru organizatii care prin natura lor vizeaza ideea de membership...
Multumesc!