Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

am lucrat 10 ani la o firma printre care 4 fara carte de munca. deci doar 6 ani cu carte de munca. in acesti 6 ani am stat 2 ani pentru crest copil. se pun acesti 2 ani la vechime? la cate luni de somaj m-as incadra? nu mai lucrez de la 1 dec 2009, dar nu m-iau dat actele nici acum , au zis ca ma da de la 1 ian. deci deocamdata nu am bagat actele dar urmeaza. sal il aveam min pe economie. cat as putea lua in somaj?/
Art. 39. - (1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.