Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel dupa decizia curtii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel dupa decizia curtii

Buna ziua!
Pe data de 11.06 s-a dat sentinta in cazul meu de vatamare corporala din culpa.
(I. În temeiul art. 396 alin. 2 şi 10 C.p.p., Condamnă inculpatul C R B cetăţean român, studii superioare, necăsătorit, tester IT la Q L SRL , fără antecedente penale, la pedeapsa de 9 (nouă) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală din culpă, prev. de art. 196 alin. 2 şi 3 C.p În temeiul art. 66 alin. (1) lit. i) din C.p., art. 67 alin. (1) din C.p., interzice inculpatului, cu titlu de pedeapsă complementară, exercitarea dreptului de a conduce autovehicule, tramvaie şi tractoare agricole sau forestiere, pe o durata de 1 (unu) an, începând cu data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare. În temeiul art. 65 alin. (1) din C.p. rap. la art. 66 alin. (1) lit. i) din C.p., interzice inculpatului exercitarea, cu titlu de pedeapsă accesorie, a dreptului de a conduce autovehicule, tramvaie şi tractoare agricole sau forestiere. Pedeapsa accesorie se va executa în caz de revocare/anulare a suspendării sub supraveghere a executării pedepsei închisorii şi dispunerii executării pedepsei principale. II. În baza art. 91 ?i art. 92 din C.p., Dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere a inculpatului C R B de 2 (doi) ani, calculat de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 93 alin. (1) din C.p., obligă inculpatul ca, pe durata termenului de supraveghere de 2 ani, să respecte următoarele măsuri de supraveghere: - să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Cluj, la datele fixate de acesta; - să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; - să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţeişi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; - să comunice schimbarea locului de muncă; - să comunice informaţiişi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. (2) lit. b) din C.p., impune inculpatului să execute obligaţia de a frecventa unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate, program/-e care va/vor fi stabilit/-e de consilierul de probaţiune în baza evaluării iniţiale. În baza art. 404 alin. (2) din C.p.p. rap. la art. 93 alin. (3) din C.p., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul C R B va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţiipe o perioadă de 60 (şaizeci) de zile în cadrul uneia dintre următoarele instituţii: Primăria Cluj-Napoca sau Asociaţia „O masă caldă”. Conform art. 91 alin. (4) din C.p. rap. la art. 404 alin. (2) din C.p.p., atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor săvârşirii unei noi infracţiuni în termenul de supraveghere, respectiv: - revocarea suspendării executării sub supraveghere a pedepsei cu închisoarea şi executarea acesteia la care se adaugă eventuala pedeapsă aplicată, în regim de detenţie, în cazul în care noua infracţiune este săvârşită cu intenţie; - posibilitatea revocării suspendării executării sub supraveghere a pedepsei cu închisoarea şi executarea acesteia la care se adaugă eventuala pedeapsă aplicată, în regim de detenţie, în cazul care noua infracţiune este săvârşită din culpă. Atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării, cu rea-credinţă, a măsurilor de supraveghere sau a neexecutării obligaţiei impuse, anume revocarea suspendării şi dispunerea executării pedepsei. III. În temeiul art. 114 alin. (1) lit. a) din O.U.G. nr. 195/2002, La rămânerea definitivă a prezentei hotărâri judecătoreşti va fi comunicat un exemplar şi către organul de poliţie competent, în vederea anulării permisului de conducere al inculpatului. Latura civilă Admite în parte acţiunea civilă exercitată în cadrul procesului penal de către partea civilă E F, în contradictoriu cu partea responsabilă civilmente SC E A - R SA, Obligă partea responsabilă civilmente SC E R A R SA la plata către partea civilă ENCIU FLORICA a echivalentului în lei la data plăţii a sumei de 35.000 euro, cu dobânda legală şi indexată cu rata inflaţiei, începând cu data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. Respinge, în rest, ca nefondată acţiunea civilă. Cheltuieli de judecată şi alte dispoziţii. În temeiul art. 398 şi art. 274 alin. (1) din C.p.p., obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 500 lei, reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat (din care suma de 130 lei este aferentă urmăririi penale, iar diferenţa este aferentă camerei preliminare şi judecăţii). Respinge, ca nefondată, solicitarea părţii civile E F de obligare a părţii responsabile civilmente SC E R A R SA la plata cheltuielilor de judecată. Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 11.06.2021.).
In urma deciziei, partea vatamata a facut apel.
Avand in vedere decizia curtii, considerati ca la apel ar trebui sa apelez la un avocat pentru a incerca sa obtina o sentinta mai buna, sau considerati ca sentinta primita este justa?
Pe timpul procesului precizez ca nu am avut reprezentanta.
Va multumesc!
raul bogdan, utilizator
Daca nu ati formulat apel, nu aveti cum sa obtineti o solutie mai buna. In apelul persoanei vatamate, poate sa se inrautateasca situatia dvs.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Am inteles.
Deci singurul lucru pe care ar putea un avocat sa il faca, este sa incerce sa mentina aceasta decizie.
Va multumesc!
Daca se poate o alta informatie, va rog.
Nu se specifica cate ore de munca in folosul comunicatii. Avand in vedere ca am loc de munca, rate si asa mai departe, cum se procedeaza in acest caz?
Multumesc!

LEGE Nr. 253/2013
ART. 52
Executarea muncii neremunerate în folosul comunităţii
(1) Munca neremunerată în folosul comunităţii se execută într-un interval de cel mult 6 luni de la data începerii prestării muncii, cu excepţia situaţiilor în care persoana nu mai este aptă pentru prestarea unei sau unor activităţi dintre cele stabilite de consilierul de probaţiune ori starea de incapacitate temporară de muncă a încetat, situaţii în care munca neremunerată în folosul comunităţii poate fi prestată până la expirarea termenului de supraveghere.
(2) Două ore de activitate prestată efectiv echivalează cu o zi de muncă.
(3) În cazul persoanelor supravegheate care desfăşoară o activitate remunerată sau urmează cursuri de învăţământ ori de calificare profesională, durata muncii prestate în aceeaşi zi calendaristică poate fi de maximum două ore. La solicitarea persoanei supravegheate, durata muncii prestate poate fi prelungită de către consilierul de probaţiune cu până la două ore de muncă.
(4) În zilele nelucrătoare sau în cazul persoanelor care nu desfăşoară o activitate remunerată ori nu urmează cursuri de învăţământ sau de calificare profesională, durata muncii prestate într-o zi calendaristică nu poate depăşi 8 ore.
(5) Munca neremunerată în folosul comunităţii nu se execută în timpul nopţii sau în zilele de duminică şi în zilele declarate, potrivit legii, sărbători legale, decât la solicitarea persoanei şi în măsura în care acest lucru este posibil.
(6) Dispoziţiile alin. (5) se aplică în mod corespunzător şi persoanelor care, datorită cultelor religioase legale din care fac parte, au altă zi de repaus decât duminica.
(7) Munca neremunerată în folosul comunităţii se execută cu respectarea prevederilor legale privind cerinţele minime de securitate şi sănătate la locul de muncă. Munca neremunerată în folosul comunităţii nu poate fi executată în locuri vătămătoare, periculoase ori care prezintă un grad de risc pentru sănătatea sau integritatea persoanelor.
(8) După executarea obligaţiei muncii neremunerate în folosul comunităţii, instituţia din comunitate unde persoana supravegheată a executat munca neremunerată în folosul comunităţii are obligaţia de a emite şi de a comunica serviciului de probaţiune şi persoanei supravegheate un document care atestă că munca neremunerată în folosul comunităţii a fost executată.