Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... primirea garantiei de la angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

primirea garantiei de la angajator

Buna ziua,vreau nişte lămuriri dacă se poate.Am lucrat ca gestionar la o anumită firma până în data 27.11.2009,când am fost anunţat că se desfinţează postul,întrebarea mea este la ce perioadă de timp după încetarea activităţii pot intra în posesia garanţiei şi ce pot face în cazul în care se fac că plouă şi nu mai vor să o dea.Mulţumesc.
Solicitati in scris restituirea garantiei.Daca nu vi se restituie actionati firma in judecata.
Va rog mai multe detalii daca se poate.Multumesc
Aveti mai jos legislatia care va indreptateste sa primiti c/val garantiei retinute si a dobanzii corespunzatoare.

Lege nr. 22/1969 (Versiune actualizata la data de 15/07/1994) privind angajarea gestionarilor, constituirea de garanţii şi răspunderea în legătură cu gestionarea bunurilor agenţilor economici, autorităţilor sau instituţiilor publice

Art. 15. - Garanţia în numerar va fi depusă de către agenţii economici, autorităţile şi instituţiile publice la Casa de Economii şi Consemnaţiuni sau la bănci, într-un cont special al agentului economic, al autorităţii ori al instituţiei publice respective. Garanţiile în numerar depuse la Casa de Economii şi Consemnaţiuni sau la bănci se înscriu într-un carnet de consemnare pe numele gestionarului. Carnetul de consemnare va fi păstrat în casieria agentului economic, autorităţii sau instituţiei publice în favoarea căreia s-a constituit garanţia.
Pentru garanţia depusă în condiţiile alin. 1, se acordă o dobândă anuală, stabilită de depozitarul garanţiei, care nu poate fi mai mică decât dobânda acordată pentru depozitele la termen pe un an

Art. 16. - Garanţia în numerar şi dobînda aferentă pot fi ridicate de către gestionarul titular al carnetului de consemnare la încetarea contractului său de muncă sau la trecerea într-o funcţie pentru care nu se cere garanţie, în situaţia în care nu a cauzat o pagubă sau cînd paguba a fost acoperită în întregime. Agenţii economici, autorităţile sau instituţiile publice sunt obligaţi, în aceste cazuri, să elibereze gestionarului, în termen de cel mult 10 zile, carnetul de consemnare împreună cu o comunicare către Casa de Economii şi Consemnaţiuni în care să se arate că titularul are dreptul să ridice garanţia.