Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara! As vrea sa primesc cateva sfaturi in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara! As vrea sa primesc cateva sfaturi in legatura cu ...

Buna seara!
As vrea sa primesc cateva sfaturi in legatura cu speta mea si as fi foarte recunoscatoare daca mi le oferiti.
Sunt insarcinata in 13 saptamani si doresc sa obtin risc maternal, medicul specialist mi a comunicat ca imi va da la implinirea a 15 saptamani de sarcina. Riscul va fi acordat pe perioada maxima.
Ceea ce vreau sa aflu este daca ma incarez sa beneficiez de indemnizatia pt cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani.
Data estimativa a nasterii este 29.12. Eu am lucrat in 2020 pe o perioada de 6 luni ( 5 luni stagiu complet de cotizare iar in luna 6 stagiu de 11 zile) si in 2021 prima zi lucrata este pe 19.05 - pana in prezent.
Riscul maternal l as obtine pe data de 20-21.07.
Ma voi incadra pentru indemnizatie??
perioada eligibila pentru CCC : ianuarie 2020 - decembrie 2021

perioade luate in calcul : 6 luni (2020), 7 luni (2021 - luat in calcul pana la data nasterii) total : 13 luni

In speta, beneficiati de indemnizatia pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani.
Care trebuie sa fie stagiul de cotizare pt cele 12 luni?? Complet??
Art. 4 din OUG 111/2010
(1) În calculul celor 12 luni prevăzute la art. 2 alin. (1) se includ și fracțiunile de lună în care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum și cele în care solicitanții s-au aflat în situațiile prevăzute la art. 2 alin. (5) și (6), considerate lună întreagă.
(2) Prin fracțiune de lună se înțelege efectuarea a cel puțin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptățită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situațiile prevăzute la art. 2 alin. (5) și (6).
(3) Prin excepție, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracțiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2).
(4) În situația în care nașterea copilului se produce înainte de termen, perioada prevăzută la art. 2 alin. (1) se diminuează cu perioada cuprinsă între data nașterii copilului și data prezumată a nașterii, certificată de medicul de specialitate.
App., in ce perioada, lunile, din 2020 ati lucrat?
Ca, din ce spuneti, nu va incadrati sa beneficiati de Concediul maternal, cele 126 de zile...
De ce sa nu ma incarez este vorba de 12 luni in ultimele 24 de luni