Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... repartitoare telecomandate ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

repartitoare telecomandate ?

Buna ziua,
Repartitoarele de caldura (Siemens) au fost montate la inceputul lui 2005. Cele din baie si bucatarie , nu mai aratau corect (amestec de cifre si litere...) din 03 2009; de atunci am platit probabil "pausal"pentru cele doua...(cam 30% in plus). Defectarea (consumarea bateriei) am pus-o in seama mediului mai umed din cele doua incaperi. Ap. fiind la parter, aceste doua repartitoare erau vizibile si din exterior.... Avand in vedere o serie intreaga de sicane, puse la cale de un grup cu interese imobiliare, n-am exclus total posibilitatea ca cele doua repartitoare sa fi fost dereglate cu o telecomanda...
E semn de paranoia, sau era posibil ? Multumesc.

Tiberiu Lazar, utilizator
Eu nu am auzit de asa ceva, e posibil sa fie pur si simplu vorba de o defectiune. Trebuie anuntat presedintele care, la randul sau, contacteaza firma care a montat aceste repartitoare.
Fireste ca l-am anuntat pe Presedinte...cred ca firma care le-a montat nu mai exista (ulterior a preluat alta firma intretinerea) si firesc si legal, am platit pausal pt cele doua calorifere (desi nu le-am prea folosit, mai ales la bucatarie)...n-am mai dat alte amanunte, ca sa n-o lungesc...acum asteptam (de vreo luna ) sa vina cineva de la firma, s-o rezolve...luna trecuta am platit caldura 300 ron, fata de 100-150 ron, ap. similare...
despre citirea repartitoarelor de la distanta (deci si posibila resetare..) era pe net., intr-un articol al Dl. Opaina, care n-are o parere buna despre sistem, amintind si despre posibile trisari...
Tiberiu Lazar, utilizator
Domnul de care amintiti seamana vant si o sa culeaga furtuna. Ce nu e facut de el sau sub obladuirea lui este rau si prost. Pana una-alta domnul n-a dovedit ca ar fi in stare de mai mult de a critica.
Credeti ca are cineva, ceva cu Dv. ca sa va reseteze sau sa va defecteze repartitoarele? Aveti dusmani asa destepti?
ooo, celebrul domn Opaina, care nu a facut nimic atat timp cat a avut posibilitate. Nici eu nu vreau sa aud de acest om care in afara de scandaluri nu a produs nimic util.
elga50 a scris:

Domnul de care amintiti seamana vant si o sa culeaga furtuna. Ce nu e facut de el sau sub obladuirea lui este rau si prost. Pana una-alta domnul n-a dovedit ca ar fi in stare de mai mult de a critica.
Credeti ca are cineva, ceva cu Dv. ca sa va reseteze sau sa va defecteze repartitoarele? Aveti dusmani asa destepti?

M-a mirat si pe mine combativitatea fara rezerve, impotriva contorizarii agentului termic...poate de asta, oarece suspiciune...

Ca sa ramanem la subiect, rog frumos pe cineva care stie cum se poate reseta (fara demontare) un repartitor Siemens (care nu face parte din cele care pot fi citite de la distanta), desi nu exclud nici o varianta, cu exceptia fantomelor si extraterestrilor. Va reamintesc ca este vorba despre blocul unde resturile menajere trebuie urcate la et.3, de unde incepe toboganul...
Tiberiu Lazar, utilizator