avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE BARBAT 62 ANI ,VECHIME 32 ANI. IN CE ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE BARBAT 62 ANI ,VECHIME 32 ANI. IN CE CONDITII MA POT ...

PENSIONARE

BARBAT 62 ANI ,VECHIME 32 ANI.
IN CE CONDITII MA POT PENSIONA .
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:28, 3 Iulie 2021
Precizați data de nastere.
Limita de varsta la 65 ani.
Buna ziua,
intrebarea mea este :

daca nu am 65 ani impliniti si nici 35 ani vechime ,pot incheia contract de asigurari sociale pentru diferenta de vechime si sa ies la pensie anticipat.In acest caz care ar fi penalizarea.
multumesc
Nu mai aveti timpul necesar pentru realizarea stagiului complet de 35 ani.
-Limita de varsta la 65 ani.
Nu puteti cumpara vechime pentru pensia anticipata partiala.
Doar pentru cea de limita de varsta.
Buna ziua,
Pentru o mai buna intelegere ,va rog sa-mi exemplificati modalitatea de a obtine vechimea necesara pentru limita de varsta 65 ani,

mai exact sa presupunem ca achit contractul de asigurari sociale pentru completarea vechimii9 ex.3 ani )
apoi trebuie sa astept pina la implinirea varstei de 65 ani pentru a putea solicita pensionarea ???

multumesc

Alte discuții în legătură

Pensionarea din invatamant Vlad2013 Vlad2013 M-am nascut la 1 ianuarie 1951 .Am intrat in invatamant ,la 1 septembrie 1971. De atunci,am lucrat numai in invatamant,cu exceptia perioadei cand mi-am ... (vezi toată discuția)
Calcul iesire pensie lory84 lory84 Lucrez ca economist la o societate cu capital de stat, am virsta de 52 de ani si 32 de ani vechime. Cand trebuie sa ies la pensie. Nu am beneficiat de grupa. (vezi toată discuția)
Iesirea la pensie Liviu61 Liviu61 Barbat nascut la 1.07.1961 cu o vechime de 30 de ani din care 16 ani la grupa I .Cand pot iesi la pensie anticipat? (vezi toată discuția)