Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE BARBAT 62 ANI ,VECHIME 32 ANI. IN CE ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE BARBAT 62 ANI ,VECHIME 32 ANI. IN CE CONDITII MA POT ...

PENSIONARE

BARBAT 62 ANI ,VECHIME 32 ANI.
IN CE CONDITII MA POT PENSIONA .
Multumesc
Precizați data de nastere.
Limita de varsta la 65 ani.
Buna ziua,
intrebarea mea este :

daca nu am 65 ani impliniti si nici 35 ani vechime ,pot incheia contract de asigurari sociale pentru diferenta de vechime si sa ies la pensie anticipat.In acest caz care ar fi penalizarea.
multumesc
Nu mai aveti timpul necesar pentru realizarea stagiului complet de 35 ani.
-Limita de varsta la 65 ani.
Nu puteti cumpara vechime pentru pensia anticipata partiala.
Doar pentru cea de limita de varsta.
Buna ziua,
Pentru o mai buna intelegere ,va rog sa-mi exemplificati modalitatea de a obtine vechimea necesara pentru limita de varsta 65 ani,

mai exact sa presupunem ca achit contractul de asigurari sociale pentru completarea vechimii9 ex.3 ani )
apoi trebuie sa astept pina la implinirea varstei de 65 ani pentru a putea solicita pensionarea ???

multumesc