Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Prietena mea în vârstă de 16 ani, vrea sa plece de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Prietena mea în vârstă de 16 ani, vrea sa plece de acasă....

Prietena mea în vârstă de 16 ani, vrea sa plece de acasă (nu se mai înțelege cu părinți ei) și să se mute împreună cu iubitul ei care este major. Ar avea toate condițiile daca ar locui împreună cu iubitul ei. Problema este că părinți ei nu sunt de acord cu acest lucru și vor să-l de-a la poliție pe băiat.
1. Ce s-ar putea întâmpla dacă fata pleacă de acasă mutându-se cu iubitul ei?
2. Ce probleme ar avea băiatul daca locuiește cu fata, daca este dat la poliție?
3. Daca se întrețin relații sexuale între cei doi, fată fiind de acord, din bună voință, ce probleme ar avea băiatul daca este dat la poliție de către părinți fetei? Ar fi judecat pentru corupere de minori dacă fata declară că a acceptat din bună voința și s-ar opune ca el sa fie pedepsit pentru că au întreținut relații sexuale?
Izi_27, utilizator