Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua in urma unui lung proces pentru conducerea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua in urma unui lung proces pentru conducerea unui ...

Apel

Buna ziua in urma unui lung proces pentru conducerea unui autovehicul neînmatriculat am primit amânarea aplicării pedepsei . Acum aștept sa ajungă hotărârea judecătorească definitiva deoarece a rămas definitiva prin neapelare am făcut o cerere de urgentare pentru eliberarea hotărârii dar nimic , astăzi am sunat la judecătorie iar cei de acolo mi-au spus ca nu este definitiva deoarece celălalt inculpat a făcut apel . Eu am fost chemat la probațiune deja ceea ce înseamnă ca pentru mine a rămas definitiva . Ce as putea face pentru a primi acea hotărâre cât mai curând ținând cont ca am nevoie de ea pentru a mi se restitui permisul de conducere ?
Daca nu ati declarat apel si a trecut termenul, a ramas definitiva pentru dvs.
Nu ati primit hotararea motivata ?

Nu am primit hotărârea motivata deși am făcut o cerere pentru eliberarea ei la îndrumarea domnului de la probațiune
Daca este motivata, trebuie sa o primiti.

Și atunci de ce mi se zice de la judecătorie ca nu este definitiva?