Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog sa ma lamuriti cine participa la mostenire in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog sa ma lamuriti cine participa la mostenire in cazul meu.Am ...

Va rog sa ma lamuriti cine participa la mostenire in cazul meu.Am 2 fii .Unul dintre ei a decedat in 2012.A fost casatorit si are o fata.In anul 2018 a decedat sotul meu cu care avem impreuna un apartament situat in Bucuresti.Intrebarea mea este cine si in ce cota participa la mostenire.Va multumesc.
Dvs, in calitate de sotie, cu o cota de 2/8
Fiul in viata, cu o cota de 3/8
Nepoata de la fiul decedat, cu o cota de 3/8

Cotele de mai sus, se raporteaza la jumatatea sotului.
Astfel, dvs veti avea 2/8 din 1/2, adica 2/16. La care se adauga jumatatea dvs din apartament, rezultand 10/16.
Fiul in viata va avea 3/16
Nepoata de la fiul decedat va avea 3/16
raluk0207, utilizator
Chiar daca tatal fetei a decedat inaintea bunicului tot aceleasi drepturi are ?
Da.
Tocmai pentru ca tatal ei a decedat inainte bunicului, nepoata vine la succesiune prin reprezentare si dobandeste partea care i s-ar fi cuvenit tatalui ei.
Ciudata optica si intrebare pentru o bunica....
raluk0207, utilizator
Da ,cred ca vi se pare ciudata intrebarea,dar nu stiti contextul in care intreb.In cazul dv.m as abtine.DA?
Oricare ar fi ala, nimic nu va justifica altitudinea vizavi de nepoata de la băiatul dvs. DA?