avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog sa ma lamuriti cine participa la mostenire in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog sa ma lamuriti cine participa la mostenire in cazul meu.Am ...

Va rog sa ma lamuriti cine participa la mostenire in cazul meu.Am 2 fii .Unul dintre ei a decedat in 2012.A fost casatorit si are o fata.In anul 2018 a decedat sotul meu cu care avem impreuna un apartament situat in Bucuresti.Intrebarea mea este cine si in ce cota participa la mostenire.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:05, 6 Iulie 2021
Dvs, in calitate de sotie, cu o cota de 2/8
Fiul in viata, cu o cota de 3/8
Nepoata de la fiul decedat, cu o cota de 3/8

Cotele de mai sus, se raporteaza la jumatatea sotului.
Astfel, dvs veti avea 2/8 din 1/2, adica 2/16. La care se adauga jumatatea dvs din apartament, rezultand 10/16.
Fiul in viata va avea 3/16
Nepoata de la fiul decedat va avea 3/16
Ultima modificare: Marți, 6 Iulie 2021
raluk0207, utilizator
Chiar daca tatal fetei a decedat inaintea bunicului tot aceleasi drepturi are ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
Tocmai pentru ca tatal ei a decedat inainte bunicului, nepoata vine la succesiune prin reprezentare si dobandeste partea care i s-ar fi cuvenit tatalui ei.
Ciudata optica si intrebare pentru o bunica....
Ultima modificare: Marți, 6 Iulie 2021
raluk0207, utilizator
Da ,cred ca vi se pare ciudata intrebarea,dar nu stiti contextul in care intreb.In cazul dv.m as abtine.DA?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Oricare ar fi ala, nimic nu va justifica altitudinea vizavi de nepoata de la băiatul dvs. DA?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul cota succesiune Annamaria950301 Annamaria950301 Buna ziua, in 2019 mama mea a decedat iar in ianuarie a.c si tatal meu. Mama a avut un fiu din prima casatorie, care si el a decedat in 2017 (fratele are si o ... (vezi toată discuția)
Succesiune Valentina8 Valentina8 Buna ziua , bunica din partea tatalui a decedat de altfel nici tatal meu numai este , acum imi vrea dreptul la casa bunicii pe care trebuie sal impart cu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : cum vin nepotii ... miliuta miliuta Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin ... (vezi toată discuția)