avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua , bunica din partea tatalui a decedat de altfel nici tatal meu numai este , acum imi vrea dreptul la casa bunicii pe care trebuie sal impart cu matusa mea, bunica fiind la a doua casatorie cu sotul actual care a decedat si el inaintea bunici . aceata avea 2 copii dintro casatorie anterioara .copii lui au drept la mostenire?ce cota parte ne revine fiecaruia. ? Am intelea de la cineva din familie ca sotul bunici nu ar fi trecut in actul de pripietate al casei este doar in cartea funcciara ?ce diferenta este in cazul asta? Actele sunt la matusa mea care a locuit cu ei in casa refuza sa mi le arate
Ultima modificare: Luni, 5 Noiembrie 2018
Valentina8, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 16:12, 6 Noiembrie 2018
Cand a murit tatal dvs? Inaintea bunicii sau dupa?
Casa si terenul cum au fost dobandite si cand? Au fost dobandite cu primul sot al bunicii sau cu al doilea?
Ce fel de acte de proprietate au avut bunicii?
Inainte bunici acum 8ani, casa este luata cu al doilea sot care a decedat cu 7ani inaintea bunici
Casa a fost cumparata de la icral
Ultima modificare: Marți, 6 Noiembrie 2018
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atunci imobilul este bunul comun al ambilor soti.
Astfel, jumatatea sotului bunicii (1/2) se imparte intre:
- bunica, in calitate de sotie supravietuitoare 1/4, adica 1/8
- cei doi copii din casatoria anterioara 3/4, adica 3/8.

Cota de 1/8 a bunicii se adauga la jumatatea ei din imobil, prin urmare bunica va avea cota finala de 5/8.
Cota de 5/8 se va imparti intre:
- jumatate matusa, in calitate de fiica, adica 5/16
- jumatate dvs, in calitate de nepoata de fiu predecedat, adica 5/16.

In final:
- dvs aveti 5/16
- matusa va avea 5/16
- cei doi copii ai bunicului vor avea 3/8, adica 3/16 fiecare.
Cat la % ?
Faceți dvs calculul matematic.
Juridic, nu se calculează în procente, ci in fractii (cote).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire bic bic ce cota mastenesc dintr-o locuinta daca? am calitatea de nepot,iar bunica a decedat,bunicul vrea sa se dea in intretinere la o nepoata,verisoara mea,partea ... (vezi toată discuția)
Bună, am o dilema, tatăl meu a murit, sa împărțit casa, ... MariaD25 MariaD25 Bună, am o dilema, tatăl meu a murit, sa împărțit casa, am parte eu, fratele meu matusa mea si bunica. Mie îmi figurează pe hartii ca mi se cuvine o ... (vezi toată discuția)
Grad de rudenie ,in vederea succesiuni. mariancristielena mariancristielena Buna ziua,o intrebare la dvs daca puteti sa ma ajutati.Tatal meu a decedat,Tata a avut 6 frati ( 3 frati si 3 surori )nici unul nu mai traiesc.Una dintre sora ... (vezi toată discuția)