avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... As dori sa știu dacă lege 113/2021 privind anularea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

As dori sa știu dacă lege 113/2021 privind anularea termenului ...

As dori sa știu dacă lege 113/2021 privind anularea termenului de prescriptie a solicitarii drepturilor din pensii calculate greșit din vina angajatorilor CJP se aplica și pensionarilor pe legea 19/2000 si/sau legii 3 /1977, sau numai pe viitor celor pensionati pe baza prevederilor legii 263/2010, lege care nu mai are mult și va fi înlocuită. Soția mea a fost pensionata invaliditate în 1999, gr. 3, în 2002 gr 2, dar din 1999 pana la limita vârstă i s-a omis din calcul o perioada de cca 4 luni, peri care nu i s-a pus în calcul la cerere pana la apariția legii 113/2021, pe motiv de lipsa temei legal în 2020 când am aflat. Acum este temeiul legal, dar se pare ca nimeni nu vrea sa se riște spunând ca legea își face efect pe viitor. Dar termenul de prescriptie anulat pe viitor se refera totuși la perioada din trecut.
Ce părere aveți?

Alte discuții în legătură

Modificarea art 107 la legea 263/2010 privind acordarea retroactiva ... negut negut Modificarea art 107 la Legea 263/2010 privind acordarea retroactiva a sumelor calculate gresit la pensie fara limitarea pentru numai 3 ani se aplica doar la ... (vezi toată discuția)
A - de când se considera „înscrierea inițială la pensie“ ... ranedo ranedo A - De când se considera „înscrierea inițială la pensie“ din cuprinsul art. 170 alin. (3) din Legea nr. 263/2010, în cazul meu am ieșit în pensie de ... (vezi toată discuția)
Indice de corectie peflori peflori decizie de pensie anticipata partiala emisa in iulie 2019, calculata cu indice de corectie 1,2, nepusa in plata, este modificata in decizie de pensie la ... (vezi toată discuția)