avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara Sora mea locuieste in Spania, a fost ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara Sora mea locuieste in Spania, a fost casatorita si ...

Buna seara

Sora mea locuieste in Spania, a fost casatorita si are un copil. S-a ajuns la divort si la "lupta" pentru custodie. A reusit sa obtina in Romania passport pentru copil, acesta fiind minor, insa eliberarea actului aprobat de juecator dureaza mult. Intrebarea mea este, cat?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 17:15, 10 Iulie 2021
Vă referiți la hotărârea definitivă ? Dacă da, judecătorul redactează hotărârea și apoi o comunică părților, care pot face apel. Durata redactării poate să varieze în funcție de judecător.
Buna ziua

Durata redactarii poate dura mai mult de 30 zile?

Multumesc

Adrian ALBU a scris:

Vă referiți la hotărârea definitivă ? Dacă da, judecătorul redactează hotărârea și apoi o comunică părților, care pot face apel. Durata redactării poate să varieze în funcție de judecător.

Termenul de 30 de zile este termenul legal, dar, din păcate, majoritatea judecătorilor îl depășesc, uneori cu mult.
Avocatul reprezentant nu poate grabi lucrurile? Multumesc

Adrian ALBU a scris:

Termenul de 30 de zile este termenul legal, dar, din păcate, majoritatea judecătorilor îl depășesc, uneori cu mult.

Se poate face o cerere de urgentare a redactării, dar trebuie să se invoce motive întemeiate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incredintare minor ioanagci23 ioanagci23 Cat dureaza pana se redacteaza o hotarare de incredintare ? (vezi toată discuția)
Ln cat timp se redacteaza o hotarare marystanga marystanga Buna seara a-ti putea va rog sa-mi spuneti cat dureaza redactarea unei hotarari judecatoresti?Hotararea a fost data de 3 luni dar nici acum nu s-a redactat. Am ... (vezi toată discuția)
In cat timp se comunica hotararea catre parti ? mentionez ca ... Bran Alexandru Bran Alexandru Care este durata comunicarii unei hotarari judecatoresti prin posta ? Hotararea a fost data pe data de 19.10.2022 si momentan nu s-a comunicat nimic. (vezi toată discuția)