Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara Sora mea locuieste in Spania, a fost ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara Sora mea locuieste in Spania, a fost casatorita si ...

Buna seara

Sora mea locuieste in Spania, a fost casatorita si are un copil. S-a ajuns la divort si la "lupta" pentru custodie. A reusit sa obtina in Romania passport pentru copil, acesta fiind minor, insa eliberarea actului aprobat de juecator dureaza mult. Intrebarea mea este, cat?

Multumesc
Vă referiți la hotărârea definitivă ? Dacă da, judecătorul redactează hotărârea și apoi o comunică părților, care pot face apel. Durata redactării poate să varieze în funcție de judecător.
Buna ziua

Durata redactarii poate dura mai mult de 30 zile?

Multumesc

Adrian ALBU a scris:

Vă referiți la hotărârea definitivă ? Dacă da, judecătorul redactează hotărârea și apoi o comunică părților, care pot face apel. Durata redactării poate să varieze în funcție de judecător.

Termenul de 30 de zile este termenul legal, dar, din păcate, majoritatea judecătorilor îl depășesc, uneori cu mult.
Avocatul reprezentant nu poate grabi lucrurile? Multumesc

Adrian ALBU a scris:

Termenul de 30 de zile este termenul legal, dar, din păcate, majoritatea judecătorilor îl depășesc, uneori cu mult.

Se poate face o cerere de urgentare a redactării, dar trebuie să se invoce motive întemeiate.