avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Locuiesc in Germania. Am primit de la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Locuiesc in Germania. Am primit de la parinti o casa ...

Buna ziua. Locuiesc in Germania. Am primit de la parinti o casa in Romania ca donatie. Nu ma mai intereseaza casa caci nu mai vreau sa ma duc in Romania si as vrea sa o donezi parintilor inapoi. Cum se procedeaza? Mentionez ca nu pot merge in Romania la fata locului. Multumesc anticipant pentru raspuns.
Ultima modificare: Duminică, 11 Iulie 2021
Erlecht, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:51, 12 Iulie 2021
Faceți o procura la Ambasada sau Consulat si împuterniciți pe altcineva sa le doneaze casa părinților.
~ Conținut șters la cerere ~
Asta e părerea dvs. La Consulate, nu se încheie contracte, ci doar declaratii și procuri.
Contractele se semnează in România, la notar, de ambele părți în același timp, nu prin corespondenta
Sau dacă una din părți nu se poate prezenta, este posibila împuternicirea unei alte persoane printr-o procura autentica, încheiată la orice birou notarial din România, iar în străinătate, la Ambasada sau Consulat.
Costul unei procuri la Consulat este de aproximativ 10 euro.
Sau, faceți o plimbare în România.
Acum, dvs vreți sa va rezolvați o problema personala. Este interesul DVS.
Deci, trebuie sa va mișcați puțin grațiile sa depuneți un minimum de efort pentru rezolvarea acestei probleme. Și cu buzele unse și cu șunca în pod, nu se poate.
Dacă vi se par aceste cheltuieli intr-atat de inutile, stați asa.
Ultima modificare: Luni, 12 Iulie 2021
raluk0207, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de nastere anabia anabia buna seara,mi-am pierdut certificatul de nastere,cum ar trebui sa procedez mai departe pentru a avea o copie legalizata a acestuia ?Tin sa precizez ca eu sunt ... (vezi toată discuția)
Lamuriti-ma va rog: copil nascut in strainatate, certificat de nastere romanesc prin consulat ioana d ioana d"arc am un copil nascut in strainatate,are certificat strain dar am fost si la ambasada romaniei din tara respectiva si iam facut certificat romanesc,acum e in tara ... (vezi toată discuția)
Reînnoire pașaport din spania Natalka Natalka Buna seara, sunt an Spaña de 14 ani si vreau sami renovez pasaportul expirat dar nu am certificatul de nastere nici buletinul, unde si cum pot face o procura ... (vezi toată discuția)