Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Locuiesc in Germania. Am primit de la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Locuiesc in Germania. Am primit de la parinti o casa ...

Buna ziua. Locuiesc in Germania. Am primit de la parinti o casa in Romania ca donatie. Nu ma mai intereseaza casa caci nu mai vreau sa ma duc in Romania si as vrea sa o donezi parintilor inapoi. Cum se procedeaza? Mentionez ca nu pot merge in Romania la fata locului. Multumesc anticipant pentru raspuns.
Erlecht, utilizator
Faceți o procura la Ambasada sau Consulat si împuterniciți pe altcineva sa le doneaze casa părinților.
~ Conținut șters la cerere ~
Asta e părerea dvs. La Consulate, nu se încheie contracte, ci doar declaratii și procuri.
Contractele se semnează in România, la notar, de ambele părți în același timp, nu prin corespondenta
Sau dacă una din părți nu se poate prezenta, este posibila împuternicirea unei alte persoane printr-o procura autentica, încheiată la orice birou notarial din România, iar în străinătate, la Ambasada sau Consulat.
Costul unei procuri la Consulat este de aproximativ 10 euro.
Sau, faceți o plimbare în România.
Acum, dvs vreți sa va rezolvați o problema personala. Este interesul DVS.
Deci, trebuie sa va mișcați puțin grațiile sa depuneți un minimum de efort pentru rezolvarea acestei probleme. Și cu buzele unse și cu șunca în pod, nu se poate.
Dacă vi se par aceste cheltuieli intr-atat de inutile, stați asa.
raluk0207, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~