Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... plan urbanistic zonal si plan urbanistic de detaliu
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

plan urbanistic zonal si plan urbanistic de detaliu

sunt titularul unui contract de concesiune pana in 2035, contract ce are ca obiect o suprafata de teren
pe acest teren am ridicat cu autorizatii de construire o cladire cu regim provizoriu fara ca in autorizatie sa se prevada si termenul duratei constructiei astfel incat se prezuma ca autorizatia este eliberata pe intreaga perioada de timp cvat am contract de concesiune. in noul plan urbanistic si detealiu constructiile mele nu mai sunt prevazute ceea ce echivaleaza cu imediata demolare a acestora.
cunoaste cineva spete asemanatoare . cum pot ataca cele doua planuri urbanistice
Buna ziua,
Inainte de emiterea Autorizatiei de construire, vi s-a eliberat un Certificat de Urbanism
Precizati, daca vreti, care este Regimul juridic, regimul economic si regimul tehnic, specificate in acest act.
In functie de datele de mai sus, putem analiza mai bine problema Dvs.
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
regim juridic - proprietar pe constructii cu drept de concesiune pana in 2050 pe teren
regim economic- activitate de restaurant
regim tehnic- constructii provizorii
dco a scris:

regim juridic - proprietar pe constructii cu drept de concesiune pana in 2050 pe teren
regim economic- activitate de restaurant
regim tehnic- constructii provizorii

Buna ziua,
Dupa opinia mea, sunteti in postura celui din povestea cu drobul de sare.
1.
Terenul este in concesiunea Dvs. pana in anul 2050 (aveti deci dreptul de superficie);
Constructia, edificata cu respectarea CU si AC, este proprietatea Dvs.;
Dreptul Dvs. de proprietate asupra constructiilor si de superficie pana in anul 2050 este opozabil tertilor, prin indeplinirea procedurii de inscriere in CF;
Daca cineva ar vrea sa solicite demolarea constructiilor, ar trebui sa-si motiveze cererea:
- fie nerespectarea conditiilor legale de edificare (nu "tine" deoarece aveti actele pomenite mai sus);
- fie oarece motive de interes urban al comunitatii locale ( nu "tine", aveti dreptul de superficie acordat pana in anul 2050)
- fie trecerea timpului de existenta a cladirilor aceste fiind "temporare" (va puteti apara in justitie, atacatorul avand argumente subtiri, el trebuind sa intre si sa justifice dilema prezentata de Dvs. in mesajul initial).
In orice ipoteza, in caz de demolare abuziva, cineva trebuie sa raspunda pentru daunele si pierderile suferite de Dvs.pentru c/v investitiei si pentru "lipsa de folosinta" a Restaurantului.
Cu stima,