avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nedepunere declaratie 394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nedepunere declaratie 394

Sunt pfa si nu am stiut ca trebuie sa depun declaratia 394. Sunt inregistrata in scopuri de tva din feb. 2008.
Ce amenda risc daca depun acum toate declaratiile restante?
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 22:13, 24 Martie 2010
Doar 6 000 de lei .
Inainte era mai mult !
Multumesc frumos !
Recomandarea mea este sa mergeti sa o depuneti si fiind prima abatere puteti gasi intelegere si sa scapati doar cu un avertisment. Daca se va constata acest lucru atunci cand se va face un control sansele sunt mult mai mici sa scapati fara amenda.
Problema este ca nu are doar o declaratie nedepusa , asa ca nu cred ca scapa de amenda , pentru ca o sa se considere ca a primit avertisment la prima declaratie nedepusa , iar la urmatoarea minim o amenda .

Ar fi interesant cine se ocupa de evidenta contabila .
Nu este adevarat. Poate scapa cu un averisment.
Nu mai poti aplica inca o amenda daca acel fapt a mai fost sanctionat inca odata.

Alte discuții în legătură

Declaratia 394 alin_bv alin_bv Spuneti-mi va rog in situatia in care se achizitioneaza bunuri cu factura fiscala, care ulterior s-au vandut cu bon fiscal, ar mai fi necesara depunerea ... (vezi toată discuția)
Declaratie 392a nedepusa iuliaiuly iuliaiuly Buna ziua, Daca nu am depus Declaratia 392a (nu am stiut de schimbarea limitei de la 10.000euro la 35.000 euro) si este prima abatere (adica prima ... (vezi toată discuția)
Declaratie 394 hingheru hingheru Buna ziua, Daca am uitat sa depun declaratia 394 , pot lua amenda? am inteles ca ameda este intre 12000 si 14000 ron.Este chiar atat de mult, nu poate fi ... (vezi toată discuția)