Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nedepunere declaratie 394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nedepunere declaratie 394

Sunt pfa si nu am stiut ca trebuie sa depun declaratia 394. Sunt inregistrata in scopuri de tva din feb. 2008.
Ce amenda risc daca depun acum toate declaratiile restante?
Doar 6 000 de lei .
Inainte era mai mult !
Multumesc frumos !
Recomandarea mea este sa mergeti sa o depuneti si fiind prima abatere puteti gasi intelegere si sa scapati doar cu un avertisment. Daca se va constata acest lucru atunci cand se va face un control sansele sunt mult mai mici sa scapati fara amenda.
Problema este ca nu are doar o declaratie nedepusa , asa ca nu cred ca scapa de amenda , pentru ca o sa se considere ca a primit avertisment la prima declaratie nedepusa , iar la urmatoarea minim o amenda .

Ar fi interesant cine se ocupa de evidenta contabila .
Nu este adevarat. Poate scapa cu un averisment.
Nu mai poti aplica inca o amenda daca acel fapt a mai fost sanctionat inca odata.